Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Kredisi Alırken Yapılması Zorunlu Tutulan Sigortalar

Sigorta, kişinin veya varlıklarının zarara uğraması durumunda meydana gelen manevi ve maddi zararı karşılar. Günümüzde sahip olduğumuz varlıkların sayısı arttığından, sigortalarda çeşitlenmeye başlamıştır. Sigorta prim tutarı, sigorta konusunun riskine göre belirlenir ve sözleşme yapıldığı tarihte ödenir. Kişiler kendilerini güvende hissetmek için sigorta yaptırmaktadır. Bankalar da kredinin tahsilinde sorun yaşamamak için bazı sigortaları zorunlu tutarlar. Konut kredisinde zorunlu sigortalar, bankanın uzun vadeli konut kredisi alacağını garanti altına alır.

Konut Kredisi Alırken Yaptırılması Zorunlu Olan Sigortalar

Konut kredilerinde bankalar, kredi bitimine kadar konutu banka üzerine ipotek etmektedirler. Bunun sebebi ise kredi vadesinin sonuna kadar yaşanabilecek hasar ve ödeme sorunlarıdır. Ödeme sorunu yaşandığı takdirde, bankanın kendi ipoteğinde olan konutu satıp borcu kapatma hakkı vardır. Bu sebeple banka, konutun değerini kaybetmesine neden olacak zararlara karşı, değer kaybının karşılanmasını sağlamak için sigortayı zorunlu tutar. Konut Kredisi kullanırken zorunlu yapılması gereken sigortalar Konut Paket Sigortası ve DASK ( Zorunlu Deprem Sigortası )’tır.

DASK ve Konut Paket Sigortası Kapsamı

Konut Paket Sigortası kapsamı geniş bir sigortadır. Konut Paket Sigortası, konutta olabilecek, yangın, sel, su basması, fırtına, toprak kayması gibi afetlerin konuta vereceği maddi zararın sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlayarak, banka ve müşterisine maddi yükümlülük yüklemez. Bu sigortanın yapılması zorunlu ama kredi kullanılan bankadan yapılması zorunlu değildir. Eğer kişi isterse Konut Paket Sigortasını başka bir sigorta şirketinde de yaptırabilir.

DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası, 1999 depreminden sonra , tüm konutlar için yaptırılması zorunlu hale getirilmiştir. Zorunlu Deprem Sigortası, deprem sebebi ile oluşan yıkım ve deprem sebebi ile meydana gelen doğalgaz patlaması, yangın gibi hasarların tanzimini içerir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 23 Ekim 2017 - 10:22:21

Benzer Konular

Yukarı Çık