Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikler

Geçmiş dönemlerde, konut kredisi şartlarını ve sözleşmesini bilmeden konut kredisi kullanan kişiler, bir çok sorun ile karşılaşmaktaydı. 1995 yılı itibari ile yürürlükte olan kanuna, 2007 yılında 5582 sayılı Konut Finansmanı Kanunu ile bir takım değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklerin en sonuncusu Konut Finansmanı Sözleşmeri Yönetmeliği’ndedir. Bu yönetmelik 2015 yılından itibaren yürürlüğe girmiştir.

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği değişikleri şunlardır;

Yönetmeliğin 10. Maddesindeki değişiklikler

İpotekli konut kredisi kullanımlarında, banka müşterisinin isteği veya talebi olmadan deprem sigortası hariç, hiç bir sigorta yapılamayacaktır. Müşteri diğer sigortaları isterse bankadan veya başka bir sigorta şirketinden yaptırabailir.

Yönetmeliğin 11. Maddesindeki değişiklikler

Konut kredisi kullanan kişi, minimum bir taksit bedeli kadar olan ödemesini erken yapar ise, istenilen erken ödeme bedeli olarak tazminat alınmaktadır. Bu değişiklikle, erken ödeme tazminat bedelinin anapara üzerinden ödenmesi kararlaştırılmıştır. Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik öncesinde bazı bankalar, kalan anapara üzerinden tazminat alıyordu. Bu durum ise tüketicinin zararına olmaktaydı.

Taksit ödenmeme süresi ile ilgili değişiklikler

Konut kredisi sözleşmelerinde, kredi borcuna ait birbirini izleyen iki taksitin ödenmemesinde bankanın, kredi borcunun hepsini isteme hakkı vardır. Bankanın konut kredisinin tamamını istemesi durumunda, müşterisine 30 gün süre vermesi gerekmektedir.

Bankanın icra durumu ile ilgili değişiklikler

Bankanın müşterisine tanıdığı 30 günün sonunda, bankanın sözleşmeyi fesh etme hakkı vardır. Sözleşme feshinden sonra evi satışa çıkarabilir. Satış durumunda banka, müşterisine 15 gün önceden satışı bildirmelidir.

Gecikme faiz oranı ile ilgili değişiklikler

Bankalar, kredi kullandırım sözleşmesinin ek kısmına her çeşit faiz oranını iletmelidir. Tüketici Kredileri Sözleşmeleri Yönetmeliği değişiklikleri arasında, kredi taksit ödemelerinde gecikme yaşanması durumunda alınacak olan gecikme faiz oranının, cari faiz oranının %30 ‘unu geçemeyeceğidir.

 

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 6 Kasım 2017 - 3:57:20

Benzer Konular

Yukarı Çık