Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kobi Nedir? Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır ve Şartları

Kobi Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmenin kısaltılması olan KOBİ, hayatımızda çok sık duyduğumuz bir kavramdır. Bir ülke ekonomisinde Kobiler, ekonominin temel taşlarıdır ve sürdürülebilirler ekonomik kalkınmanın en büyük göstergesidir. KOBİ sahibi olanlar, genelde şahıs şirketi olan esnaflardır ve bu alana dahil edilen meslek kavramları oldukça geniştir. Bir işletme kurmak kolaydır. Ancak bu işletmeyi uzun süre devam ettirmek ve süreklilik sağlayacak ekonomik krizler karşısında ayakta tutmak kolay değildir. Çünkü işletmelerin iş yapmasalar bile giderleri vardır.

Bu giderleri karşılayamayacak hale gelen işletmeler, batmaya mahkumdur. İşte bu riskler nedeniyle devletin Kobilerin süreklilik sağlayıcı kurumlar olması nedeniyle çeşitli kobi destekleri verdiği bilinmektedir.

KOBİ Destek Kredisi

Devlet destekli olarak verilen krediler, özellikle KOSGEB kurumu ile yapılan çalışmalar bu işletmelerin ayakta durmaları için oldukça önemlidir. 50 bin liraya kadar destek veren KOSGEB, bu miktarı geri ödemesiz olarak vermektedir. 150 bin liraya kadar da geri ödemeli faizsiz kredi veren KOSGEB, bir çok kişi için gerekli olan desteği sağlayarak işletmenin ayakta tutulması için destek vermektedir. Özellikle yeni işletmelere yönelik olarak yapılan bu çalışmalar, bir çok kişinin işinin devamını sağlamış ve ileriye dönük önlem alınarak şirketin hayatını sürdürebilmesini mümkün kılmıştır.

KOBİ Olmak için Ne Gerekir?

KOBİ küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen genel bir addır. Çalışan sayısı 250’den az olan işletmeleri, Mikro, küçük ve orta ölçekli olarak kategorize edilmektedir. Esnaf adı verdiğimiz işletmeler 10’dan daha az çalışana sahip şahıs işletmeleridir. KOBİ nedir sorusuna verdiğimiz cevaba göre tanımını öğrendiğimize göre, şimdi ne gibi desteklerden yararlanılabilir ona göz atalım.

KOBİ Destek kredisi Nasıl Alınır

Kobilere verilen destekler, genelde hibe kredilerden ziyade faizsiz olan kredilerdir. Bankaların sunduğu olanaklar kapsamında sunulan destekler, bir çok esnafın işini kolaylaştıran desteklerdir. KOBİ olan firmaların ticari kredi kartları vardır ve bu kredi kartları ile ihtiyaç duyulan ürünler vade farksız taksitlendirilerek alınabilmektedir. Özellikle şahıs şirketlerinin çok fazla olduğu günümüzde, bu işletmenin hayatını sürdürebilmesi günümüzdeki şartlarda oldukça zordur. Çünkü ağır vergi yükü ve sabit ödemeler, işletme sahibinin belini bükmekte ve piyasaya borçlu olmasına neden olmaktadır.

Bilgi: Ziraat Bankası Kobi Kredileri

KOBİ Kapsamında Değerlendirilen Kuruluşların Özellikleri

10 kişiden az işçi çalıştıran işletmelere mikro işletme nedir ve bu işletmelerin yıllık bilançosu 1 milyon lirayı geçmemektedir. Küçük işletmeler ise 50 kişiden az işçi çalıştırmakta olan ve yılda 8 milyon liradan az gelir elde eden şirketlerdir. Orta ölçekli işletmeler ise, yıllık 40 milyon lira geliri geçmeyen, 250 kişiden fazla çalışanı olmayan işletmelerdir. Her işletme bu ölçeğe göre kategorize edilir ve ona göre vergi yükümlülüğü vardır. Herkes için geçerli olan vergilendirme kapsamında vergi ödeyen bu şirketler, özellikle ortaklık söz konusu olduğunda yüzde 25’ten fazla devlete ait hisse bulunmaması şartı ile çalışmaktadır.

Kategori: Genel, KOSGEB, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 2 Ekim 2016 - 3:24:35

Benzer Konular

Yukarı Çık