Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

KOBİ Kredisi Başvuru ve Onaylanma Süreci

Küçük ve orta boy işletmeler ( KOBİ ), işletmelerini yenilemek, büyütmek ve finansal ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan KOBİ Kredisi kullanmaktadırlar. KOBİ Kredisi, yalnız işletme adına kullanılabilen bir kredidir.

KOBİ Kredi Çeşitleri 

Bankalar KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda, iki farklı kredi imkanı sunmuştur.

1- Nakdi Kredi: Bu tür krediler, KOBİ’lerin sermayesini ve büyümesini desteklerken, nakit ihtiyaçlarını da karşılamaya yöneliktir. Nakdi Kredi çeşitleri kısa vadelerde kullanılır.

2- GayriNakdi Kredi: Bu tür krediler, teminat mektubu ile işletmelerin makine alımlarında veya yüklü mal alımlarında kullanabildiği kredilerdir.

KOBİ Kredi Başvurusu

KOBİ kapsamına giren işletmeler, KOBİ kredi ihiyaç türüne göre bankaların ticari kredi birimine başvurmaları gerekmektedir. KOBİ Kredisi başvuru işlemi yapıldıktan sonra banka yetkilisiyle birlikte alacağınız kredinin, kredi türü, kredi miktarı, ödeme planı ve vadesi belirlenir ve krediniz değerlendirme sürecine girer.

KOBİ Kredi Değerlendirme ve Onaylanma Süresi

KOBİ Kredisi değerlendirme süreci, işletmenizin banka nezninde kredi verilebilirliğine baktığı, inceleme yaptığı süreçtir.Bu süreçte,

  • Vergi levhanızın olması, levhanın üzerinde işletme karının görünmesi ve işletmenin asgari 1 senelik olması,
  • İşletme sahibinin banka kredi notu veya işletme ortaklı ise, ortakların kredi onayı ve ortakların kredi sicil notu gibi kriterler incelenektir.

Bu kriterlerin sorunsuz olması kredi değerlendirme sürecini kısaltacaktır. Örneğin işletme sahibinin veya ortaklardan birinin kredi notu düşük ise, değerlendirme ve onay süresi uzayacak belki de sıkıntılı bir hal alacaktır. Bankalar KOBİ’yi riskli görülürse kısa vadeli kredilerini onaylayacaktır. Uzun vadeli kredi taleplari ise bankalar teminat isteyerek karşılayacaktır.

Kredi değerlendirme sonucu olumlu olursa, banka tarafından birtakım belgeler isteyecektir. Kredi naylandıktan sonra, kredi tutarı ve ödeme seçenekleri hakkında banka yetkilisi ile birlikte kararlaştırılır.

 

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 1 Kasım 2017 - 4:37:53

Benzer Konular

Yukarı Çık