Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

KOBİ Kredimi Ödemezsem Ne Olur?

Bankalar gerek ticari gerekse bireysel olarak bir çok alanda müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını sağlamak amacı ile kredi olanakları sağlamaktadır. Bankalardan müşterilerine verilen ticari kredilerden birisi de KOBİ kredisi olmaktadır.

KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ kredisi, KOSGEP destek kredisi olarak bilinmektedir. KOSGEP kredisi ile sıfır faiz ile girişimcilik yapan ve iş yeri açacak olan müşterilerine bankalar finans desteği sağlamaktadır. Bu kredi sıfır faizlidir ancak hibe kredi değildir dolayısıyla da bankaya geri ödenmesi söz konusudur. KOBİ kredisi çeken esnaflara bu konuda yapılan bir diğer kolaylık da bankaların 1 yıl sonra ödeme almaya başlamasıdır yani KOBİ kredisi çeken esnaf kredi ödemelerine bir sene sonra başlamaktadır ancak hibe destekli kredi olmadığından dolayı esnafların KOBİ kredi borcu ödenmezse ne olur 2017 şartlarını da mutlaka bilmeleri gerekmektedir.

KOBİ Kredisi Ödenmediğinde Ne Olur?

Esnafların sıfır faizli olarak çektikleri KOBİ kredisi hibe destekli olmadığından dolayı bankaya geri ödenmesi gereken kredi türüdür. Düzenli ödemeler olmadığında ve hatta yasal süreç olan 90 gün boyunca ödeme yapılmadığında esnaf ile banka arasında bir gerilme söz konusu olacaktır ve banka hukuki yaptırımlar ile kredi borcunun tamamını talep etme hakkına sahip olacaktır. Eğer esnaf olarak KOBİ kredisi çektiyseniz ve kredi borcumu ödeyemiyorum diyorsanız 90 gün süre dolmadan ve ödemelerinizi aksatmadan en kısa zamanda banka ile görüşmeniz hukuki yaptırımlardan en az zarar görmeniz adına yararınıza olacaktır.

KOBİ Kredisi Ödenmediğinde Hangi Hukuki Yaptırımlar Uygulanır?

KOBİ kredisi ödenmediğinde öncelikle tüm kredi türlerinden olduğu gibi ana paranızın üzerine gecikme faizi eklenecektir. Bu da demek oluyor ki; sıfır faiz ile çektiğiniz borcun üzerine yenisi eklenecektir. Sonrasında banka hukuki işlem başlatarak sizden hukuk kanalı ile borcun tamamını talep edecektir. Haciz konusu ise bu yaptırımlar arasında son derece muhtemel bir durumdur. Bu konuda KOBİ kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi sorusu hem çok sık sorulan bir soru iken aynı zamanda bu hukuki yaptırımların başında gelen bir uygulamadır. KOBİ kredisini ödemeyen esnaflara son aşamada haciz kararı çıkartılmaktadır.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 21 Ekim 2017 - 5:02:09

Benzer Konular

Yukarı Çık