Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Koalisyon Kurmanın Piyasaya Etkisi

Koalisyon kurmanın piyasaya etkisi nasıl olur? Koalisyon kurulamazsa piyasalar nasıl etkilenir? Koalisyon olursa ekonomi ne olur? 8 Haziran’da yapılan genel seçimlerde, herhangi bir partinin tek başına başa gelememesinden dolayı, hükümet kurma işleminin iki ya da daha fazla partinin bir araya gelmesine bağlı olması, piyasalar için gergin bir bekleyişe neden oluyor.

Özellikle, dövizin bu durumdan nasıl etkileneceği, piyasaların bu duruma ya da kurulacak olan hükümete ne şekilde tepki vereceği uzman ekonomistler tarafından değerlendirilmeye başlandı. Neredeyse, seçim üzerinden bir ay geçmesine rağmen, hala hükümet kurulmaması ise, ekonomistlerin tarafından kötü yönde değerlendiriliyor.

Henüz bir hükümetin kurulmamış olması, piyasanın da durgun seyretmesine neden oluyor. Ne zaman hükümetin kurulacağı, hangi partiler tarafından kurulacağı belli olmazken, şu dönemde kimse hiçbir şeye yatırım yapmıyor. Bu da, piyasalarda yaşanan durgunluğun sebebi olarak gözüküyor.

KOALİSYON DOLARI – EURO VE ALTINI NASIL ETKİLER?

 

dolar-euro-tl

dolar-euro-tl

Koalisyon kurmanın piyasaya etkisi hükümeti kuran partilerin tavrına ve karşıt partilerin tepkilerine göre değişim gösterecektir. Hükümetin, piyasalara olan etkisi üzerine yapılan yorumları ayrıntılı olarak incelemek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Koalisyon olursa ekonomi ne olur? Bu konu ile ilgili, ekonomistlerin farklı senaryoları bulunuyor. Bazıları, genele değerlendirmeler sonucunda daha iyi olacağını, Türk lirasının döviz karşısında değer kazanacığını söylerken, bazı ekonomistler ise bu durumun piyasayı oldukça kötü etkileyeceğini ve döviz kurlarında ciddi artışlar yaşanacağı yolunda yorumlar yapıyorlar. Bu yorumların hangilerinin doğru çıkacağı da, halk tarafından merak konusu.

 

KOALİSYON PİYASALARI NASIL ETKİLER?

Bazı ekonomistler, hükümet kurma konusunda, çok dürüst davranmaya da biliyorlar. Bir partiyi destekleyenleri yönlendirmek amaçlı, o partinin başa gelmemesi sonucunda, piyasaların olumsuz etkileneceği şeklinde açıklamalar yapıyorlar. Bu yüzden, piyasalar ile ilgili ekonomistleri dinlerken, farklı düşünen kişilerin yorumlarını beraber izleyerek, hangi tarafından daha mantıklı konuştuğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

 

süper 4 lü koalisyon

Koalisyon olursa ekonomi ne olur? Değerlendirme yapan uzmanlara göre, her koalisyon için farklı senaryolar mevcut. Koalisyon kurulabilmesi için, birkaç farklı seçenek mevcut. Bu yüzden değerlendirmelerde, farklı şekillerde ihtimaller mevcut.

A partisi B partisi ile birlikte olursa, piyasalar şöyle olur, A ile C bir araya gelir ise farklı bir sonuç ortaya çıkar. Hangi senaryoların hangilerinin tutacağı ise merak konusu.

Kategori: Genel, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 29 Haziran 2015 - 1:19:25

Benzer Konular

Yukarı Çık