Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

KKB Sorgulama ile Kredi Risk Raporu

Kkb (Kredi Kayıt Bürosu)

Doğan nakit ihtiyaçlarımız için hepimiz bankalardan kredi kullanmak için başvuru yapıyoruz. Kredi kullanmak için bazı kriterleri yerine getirmek, başvurduğumuz kredinin onaylanması anlamında büyük önem taşıyor. Bu kriterlerden bir tanesi ve en önemlisi de KKB puanı olarak karşımıza çıkıyor.

Bankalar müşterilerine kredi kullandıracaklarında ya da kredi kartı vereceklerinde, müşterilerini bazı konularda incelemeye almaktadırlar. Bu incelemeler sonucu, kredi çekmek isteyen kişilerin riskleri değerlendirilir ve bu risk oranına göre bankalar müşterilerine kredi kullandırırlar. İnceleme sonucu çıkan puana, KKB puanı denir ve bu puan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmaktadır.

Bireysel kredilere olan talebin artması ile beraber, kredilerin takiplerinin ve kontrollerinin önemi daha da büyümüştür. Bu konuda ortaya çıkan ihtiyaç, kredi müşterilerinin bilgilerinin paylaşımını da beraberinde getirmiş ve 1995 yılında Kredi Kayıt Bürosu A.Ş., 11 bankanın ortaklığı ile kurulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu, banka müşterilerinin tüm bankalarla ilgili kayıtlarını tutar ve KKB sorgulama ile, kredi kullanmak isteyen banka müşterilerinin risklerini ortaya çıkarır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından çıkarılan Kredi puanı, banka müşterisinin kredinin bankaya geri ödenmesi aşamasında ne kadar riskli olup olmadığını belirlemektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkan KKB puanı, yani risk analiz puanı ne kadar yüksek olursa, başvurulan kredinin onaylanma ihtimali o kadar yüksektir.

Kredi Risk Raporu puanını belirleyen birçok faktör vardır. Banka müşterisinin geçmişte ve günümüzde bankalarla olan tüm ilişkilerinin incelenmesi, ödeme alışkanlıklarını ve riskin ne kadar yüksek olduğunu belirlemektedir. KKB puanını % 30 gibi büyük bir oranda etkileyen en önemli faktör, bireysel kredilerin ve kredi kartlarının müşteriler tarafından düzenli ödenip ödenmemesidir. Bireysel kredilerin ve kredi kartlarının, banka müşterisi tarafından düzenli ödenmesi, maddi olanaklar dışında, bankalar için müşterinin ödeme alışkanlıklarını gösteren önemli bir kriter olarak düşünülmektedir. Banka müşterisinin, bankaya olan borçlarını düzenli olarak ödemiş olması, KKB puanının yüksek olması için oldukça önemlidir.

Bilgi: Kredi Puanı Öğrenme

Düzenli ödemelerin dışında, kredilerde ya da kredi kartlarında ödeme günlerinin aksatılması ve son ödeme gününden sonra yapılan ödemelerde, KKB puanının düşmesine neden olmaktadır. Bankaya olan borçların son ödeme gününden 1-2 gün sonra yapılan ödemeler bile, KKB puanını düşürmektedir. Ödemenin yapılmadığı her gün, banka müşterisinin aleyhine işlemektedir. Özellikle ödemenin 30 gün ve daha fazla süre içinde yapılmaması, KKB puanını daha büyük ölçüde düşürmektedir. Bu nedenle KKB puanının yüksek olması için, bireysel kredilerin ve kredi kartlarının son ödeme gününde mutlaka ödenmesi, KKB puanının düşmemesi için önemlidir.

Yeni çekilmiş olan bir kredi, KKB puanını % 20 oranında düşürmektedir. Yeni çekilmiş kredinin KKB puanının belirlenmesindeki etkisi, yeni çekilen kredi ile birlikte banka müşterisinin riskinin artması anlamını taşımaktadır. Her ne kadar, kişinin gelir düzeyi ve kullanmış olduğu kredinin miktarı önemli olsa da, yeni çekilen bir kredi, KKB puanını olumsuz etkiler. Kredi taksitlerinin düzenli ödenmesi ile birlikte düşen KKB puanı yükselecektir.

İlgili: Findeks Raporuna İtiraz Girişi ve Sorgulama

Daha önce bankalardan kredi kullanan kişiler, eğer ödemelerini düzenli yapmışlarsa, hiç kredi kullanmayan kişilere göre KKB puanları daha yüksek olacaktır. Çünkü daha önce kredi çeken ve ödemelerini aksatmadan yapan kişilerin ödeme alışkanlıkları olumlu olarak değerlendirilmektedir.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 21 Eylül 2016 - 1:58:31

Benzer Konular

Yukarı Çık