Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kıymetli Evrak Nedir? Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Ticari işlemler yoğun bir şekilde yapılıyor ve ödeme konusunda farklı yollara başvuruluyor. Bu yollardan biri de bazı kıymetli evrakların karşı tarafa ödeme aracı olarak verilmesi olarak biliniyor. Oluşan nakit yetersizlikleri de bu yolla kapatılabiliyor. Kıymetli evraklar menkul kıymetler ve kambiyo senetleri olarak iki türe ayrılıyor. Bu türler de kendi aralarında çeşitli dallara ayrılıyor. Karıştırılmaması için bu türler hakkında gereken bilginin araştırılarak bilinmesi gerekiyor.

Kıymetli evraklar nakit para görevi de gördüğünden dolayı kişilere büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca kıymetli evraklar kişiden kişiye de devredilebiliyor. Hem yatırım amaçlı hem de ticari amaçlı kullanılan bu evraklar maddi bir değere sahip olduğundan büyük önem taşıyor. Kıymetle evrak sahibi olan kişiler direkt nakit olarak bu evrakları kullanabiliyor veya nakde çevirebiliyor. Bu şekilde bir zorluk çıkmadan işlemlere devam ediliyor. Kıymetli evrak para olarak da kullanılabildiğinden hak yazılı olan belgeler olarak kabul ediliyor. Bu belgeler ibraz edilmediğinde ise herhangi bir hak talep edilemiyor. Hak tesiri büyük olan belgeler devirde edilebiliyor.

Kıymetli Evrak Türleri Nelerdir?

Kıymetli evraklar sınıflandırılırken bağlı oldukları kanuna göre ayrılıyor. Bazı evraklar Türk Ticaret Kanununa, bazıları Sermaye Piyasası Kanununa ve bazıları da Türk Medeni Kanununa göre sınıflandırılıyor. Kıymetli evraklar menkul kıymetler ve kambiyo senetleri olarak ikiye ayrılıyor. Kambiyo senetlerinde daha çok bono, poliçe ve çek bulunuyor.

Menkul kıymetlerde ise ipotekli borç senetleri, hisse senetleri, hazine bonoları ve tahviller bulunuyor. Kıymetli evraklar, belirli bir kalitede ve miktarda olan enstrümanlar kategorisine giriyor. Kısıtlı olmaları sebebiyle de oldukça değerli kabul ediliyor. Türk Ticaret Kanunu standartlarına göre kambiyo senetleri, gerekirse tekrar çıkartılabiliyor. Menkul kıymetlerde ise böyle bir konu söz konusu olmuyor.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 14 Şubat 2017 - 2:32:35

Benzer Konular

Yukarı Çık