Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir?

Banka kredisi kullanmadan yaşamak oldukça zor. Ev sahibi olurken, araba alırken ya da evde tadilat yaptırırken; satın alınacak eşyanın ya da mülkün tamamını peşin olarak veremiyorsanız, bankalardan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi alabilirsiniz. 48 aya kadar vadelerle ihtiyaç ve taşıt, 120 aya kadar vadelerle de konut kredisi alabilirsiniz. Nakit ihtiyacı duyduğunuzda kredi almak ilk ve en popüler seçenektir. Özellikle artık kredi alırken kefil ön şartının da aranmadığı göz önünde bulundurulduğunda, uygun faiz oranları ve avantajlı ödeme seçenekleri ile ihtiyaçlarınızı banka kredisi ile karşılayabilirsiniz. Peki, kimler kredi başvurusu yapabilir? Kimler kredi başvurusu için olumlu yanıt alır?

1)Kredi Notu Yüksek Olanlar

Kredi notunuz Türkiye ortalamasının üzerindeyse, bankalardan kredi almanız kolaylaşır. Kredi sicilinizde riskli bir durum yoksa,  kredi notunuzun grubu iyi ya da çok iyi gruptaysa bankalardan tüketici kredisi alabilirsiniz. Belirli bir limite kadar olan kredi başvurularında, kredi notu yüksek olan tüketicilerde kefil ön şartı aranmamaktadır.

2) Düzenli Geliri Oranlar

Düzenli bir geliriniz varsa, 6 aydan daha uzun süredir aynı işyerinde sigortalı olarak çalışıyorsanız bankadan kredi almanız da kolaylaşır. Geliriniz ile orantılı olarak bankalardan kefilsiz olarak belli bir limite kadar kredi alabilirsiniz. Kredi başvurusu sırasında ilk talep edilen belgelerden biri gelir belgesidir. Banka, kredi verdiği tüketiciden kredi ödemelerini yapabileceğine dair bir teminat almak ister. Bu durumda da eğer çalışıyorsanız, kredi başvurusu yaptığınızda olumlu yanıt alma şansınız çok daha yüksektir.

3) Ek Geliri Olanlar

Düzenli bir geliriniz yok mu? İşten mi ayrıldınız? Emekli mi oldunuz? Daha yeni mi işe girdiniz? Bankalar kredi verirken düzenli geliri olmayan tüketicilerden ek gelir talep eder. Kira geliriniz, emekli maaşınız ya da herhangi bir ek geliriniz varsa, bankadan kredi almanız da kolaylaşır.

4) Yetişkin Vatandaşlar

Bankadan kredi almak için başvuru yaptığınızda, banka ilk olarak 18 yaşı doldurmuş olup olmadığınıza bakar. Yetişkin olmayan hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kredi kullanamaz. Kefil gösterilse bile 18 yaşını doldurmayan vatandaşların kredi başvuruları olumsuz değerlendirilmektedir.

5) Sigorta Süresi Uzun Olanlar

Sigortanız henüz yeni mi yapıldı? Sigorta süresinin kısa olması, kredi başvurusunun  değerlendirilmesinde önemli bir etkendir. Bankalar, kredi başvurusu yaptığınızda 6 aydan daha uzun süredir sigortalı olmanızı talep eder. Eğer sigorta süreniz 6 aydan daha kısaysa, banka size kredi verme inisiyatifi kullanabilir. Bu durumda kefil talep edebilir ya da kredi sicilinize göre birkaç aylık sigortalılık durumunda da banka kredi verebilir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 4 Şubat 2017 - 7:50:38

Benzer Konular

Yukarı Çık