Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Katılım Bankası Nedir, Katılım Bankaları Hangileridir?

Katılım Bankaları Nedir?

Katılım Bankaları son günlerde özellikle dindar kesim tarafından çokça tercih edilen faiz yerine katılım payı olarak işleyen ve banka işlerinde faizsiz bir hizmet sunan yeni bir bankacılık işlemidir. Katılım bankacılığının en önemli ve en çok bilinen özelliği ise müşterilere kredi kullanım taleplerinde meydana gelmektedir. Yani bu bankacılık türünde kredi kullanımı mümkün değildir. Burada bankaların yaptığı işlem müşterilerin paraya ihtiyaç duyduğu zaman ya da bir mal veya ürün alacağı zaman bu ürün ve malı satın alarak, üstüne birde komisyon eklemesi yaparak satışı yeniden bu şekilde gerçekleştirmesidir.

Bilgi: Katılım Bankalarından Kredi Çekmek Caiz Mi?

Bu sayede banka müşterilerin geri ödeyeceği tutarı en başında bilirler. Faiz olmadan direk komisyon yüklemesi ile tekrardan ücretlendirme yapılabilmektedir. Fakat faizli kredi kullanımlarında bu oran değişebilmektedir. Bu banka işleminin genel ismine de günümüzde finansman olarak söylenir. Katılım bankacılığının son dönemlerde çokça tercih edilmesi nedeni ile buna bağlı olarak birçok katılım bankası oluşmuş ve hizmet vermeye başlanmıştır. Bu bankalar genel olarak ülkemizde çok fazla bir geçmişe sahip olmasa da asıl ortaya çıktıkları ve uzun süre çalıştıkları ülkelerde uzun bir geçmişe sahiptirler. Peki günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen katılım bankaları hangileridir ?

Detay: Türkiye’ deki Katılım Bankaları Hangileri?

Katılım Bankaları Hangileridir?

Kuveyt Türk Bankası

1989 yılından itibaren çalışmalarını sürdüren fakat bankacılık kanunlarına uygun hale gelmesi 1999 yılında olan bir katılım bankası Kuveyt Türk bankasının hissedarı finans kurumu olan Kuwait Finance House’dır. Metal, konut, giyim gibi alanlardaki yatırımları müşterileri için iyi yatırımlara çeviren Kuveyt Bank; Sms Bankacılığı, Sesli Cevap Sistemi, Pos, Atm ve İnternet Bankacılığı gibi konu ve alanlarda birçok hizmeti kullanıcılarına ve müşterilerine sağlamaktadır.

Bank Asya

İstanbul şubesi ile 1996 yılında müşterilere hizmet vermeye başlayan Bank Asya 1999 yılında bankalar kanununa göre yeniden hizmete devam etmiştir. Şube sayısının yükselmesi ve 30 milyon TL gibi bir sermayeye sahip olması ile 2007 yılında şube sayısını 100’ün üstünde yükselterek bir başarıya imza atmıştır. Tam olarak sayı ise 118 şubedir. %54’lük kısmı halka açık olan bankanın diğer hisseleri ise sanayi şirketleri ve firmaları arasında dağıtılmıştır.

Albaraka Bankası

Albaraka Bankası, Albaraka Bankacılık Grubuna ait olan bir katılım bankasıdır. Ortadoğu’da güçlü ekonomik bir güce sahip olan bu banka 1984 yılında Türkiye’de kurulmuştur. Türkiye’de 209 şubesi ile çok fazla bir hizmet alanına sahip olan banka cari ve katılım hesaplarında bulunan fonları işleterek müşterilere faizsiz kar imkanı sunmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası

Yeni açılan bir banka olması sebebi ile daha mali ve ekonomik verilerini kamuoyuna sunmayan ziraat katılım bankası 2015 senesinde faaliyet izni almıştır. Ziraat Bankası içerisinde bulunan banka sadece müşterilere değil tüm halka ve topluma yönelik çalışmalar sürdürmektedir.

Türkiye Finans Bankası

Şu anda 280 şube ile hizmet vermeye devam etmektedir. 2005 senesinde Suudi Arabistan kurumu The National Commercial Bank ve Ülker ortaklığı ile kurulan banka 108 merkezi ile hizmet vermeye başlamıştır. Milyon tl’ler ile girmiş olduğu piyasaya 2015 yılında 2 milyara yükseltmiştir.

Kategori: Diğer, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 27 Eylül 2016 - 11:52:12

Benzer Konular

Yukarı Çık