Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Katılım Bankalarından Araç Ve Konut Kredisi Alınabilir mi

Eğer katılım bankalarından araç ve konut kredisi alınabilir mi diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bildiğiniz üzere bankalar tüketiciye kredi vererek ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlıyorlar. Konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi adı altında belli vadeler ile kredi almak mümkün. Ancak, katılım bankalarında iş biraz daha farklı yürüyor.

Örnek vererek açıklamak gerekirse, bir araba alacağınızı farz edelim. Almak istediğiniz arabayı seçiyorsunuz ve aracın sahibi ile birlikte bankaya gidiyorsunuz. Arabanın fiyatına 10 Bin TL diyelim. Bu 10 Bin TL’yi banka aracın sahibine peşin olarak veriyor. Aracı almak isteyen kişi de bu parayı bankaya belirlenen vade ile belli taksitlerle ödüyor.

katılım bankaları

katılım bankaları

Katılım bankaları elden para vermedikleri için bu tarz bir yöntemle tüketicinin ihtiyacını karşılıyor. Yada, her mal için geçerli olmayıp bazı malları tüketici kredisi ile de vadeli olarak alabilirsiniz. Öyle ki; tüketici kredisi bankadan alınan bir borç olacağından geri ödemesi de çok fazla bir fark olmadan yapılabilmektedir.

Buna örnek vermek gerekirse; alacağınız arabanın fiyatı 10 Bin TL ise vadeli alım yapacağınız takdirde toplam borcunuz da 10 Bin TL olacaktır. Bu şekilde çekeceğiniz krediye de faiz karışmayacaktır. Ancak, kredili alım yaparsanız 10 Bin TL olan arbaya 12 Bin TL ödersiniz ve fazla ödediğiniz para faizdir.

Kategori: Kuveyt Türk Bankası
Yazar: Tarih: 20 Haziran 2015 - 11:02:20

Benzer Konular

Yukarı Çık