Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kasko Sigortasını Ne Zaman Yaptırmalıyız?

Sigorta kavramı hayatın her evresinde birçok alanın güvence altına alınmasını sağlayan teminatları kapsamaktadır. Kasko sigortası da önem arz eden ve araçları büyük ölçüde koruma altına alan bir sigorta çeşidi olarak yer almaktadır. Günümüzde yaşanan trafik kazaları sıklığına ve oluşabilecek mali zararlara karşı tedbir almak için önemli kasko yaptırmak önem taşıyan bir konu olarak yer almaktadır.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, sigorta yaptırılan aracın çalınması, yanması, kaza sonucu oluşabilecek zararlar ve ortaya çıkabilecek hasarlara karşın güvence altına alınmasıdır. Bir aracın sigortalanması ortaya çıkabilecek risklerin maliyetini sigorta şirketine devretmek gibi düşünülebilir.

Kasko Sigortası Gerekli Mi?

Araç sahiplerinin zorunlu olarak yaptırdıkları trafik sigortalarına karşın kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Ayrıca zorunlu trafik sigortası kaza durumunda hatalı durum söz konusuysa karşı tarafın masraflarını karşılamaktadır. Bu sebepler göz önüne alındığında araçta meydana gelecek hasarları rahatça karşılamayacak bireylerin kasko yaptırmaları avantajlı bir güvencedir.

Kasko Sigortası Kapsamı

Kasko sigortası seçimi yapılırken en önemli etken ihtiyaca uygun ve etkin teminat seçimi yapılmasıdır. Sigorta kapsamında temel teminatlar çarpma, araca çarpılması, yangın ve hırsızlık konularını içermektedir. Ancak oluşabilecek diğer risklere karşın aracın güvence altına alınması için ek teminatlar oluşturmak mümkündür. Bu sebeple kasko sigortası yaptırılırken ek teminatları incelemek ve isteğe göre doğru tercih yapmak memnuniyet ve güvenlik için gerekmektedir.

Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta çeşidi olduğu için ne zaman yaptırılacağı tamamen bireysel isteğe bağlıdır. Ancak trafikte yaşanabilecek sorunların ne zaman olacağı belirsizliği, trafik kazaları sıklığı, çevresel faktörlere karşı koruma sağlamak için araç sahibi olunduğu anda kasko yaptırılması en doğru tercihtir. Aracın güvence altına alınması ve oluşabilecek maddi zararlardan en az hasarla çıkabilmek için sigorta konusunda geç kalmamak önemlidir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 28 Ekim 2017 - 5:46:26

Benzer Konular

Yukarı Çık