Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kasko Sigortası Transferi Nasıl Yapılır?

Kasko sigortası, araç sahiplerinin yaptırmakta zorunlu olmadığı bir sigorta çeşididir. Zorunlu olmamasına rağmen, araç sahiplerinin olası bir kaza durumundaki zarardan korunmak için en çok yaptırdıkları sigortadır. Araç değişikliklerinde ise kasko sigorta transferi yapılmaktadır.

Kasko Sigorta Transferi

Kasko sahibinin, kasko yaptırdığı aracı değiştirmesi veya araç sahibinin değişmesi durumlarında kasko sigorta transfer işlemi yapılmaktadır. Kasko iptali veya aracın yeni sahibinin aynı sigorta şirketini tercih etme durumları kasko sigorta transferi sayılmaktadır.

Kasko Transferi Yapılacak Durumlar

Kasko sigortası transfer işlemi iki durumda yapılmaktadır. Kasko transfer işlemi olarak görünen ilk durum aracın satışıdır. Araç sahibi aracını sattığı zaman sigorta şirketi ile görüşerek, kasko sigortasını iptal ettirir. Aracın yeni sahibi, kendi adına kasko sigortasını aynı sigorta şirketinden yaptırır ise bu durum kasko transferi kapsamına girer. Yeni araç sahibinin kasko ücreti, eski sahibinin kasko ücretinden farklı olabilir. Bunun sebebi ise, yeni alıcının trafik sicilidir. Kasko transfer işlemi olarak görülen ikinci durum ise, araç değişikliğidir. Kasko sigortalı aracın sahibi, aracını değiştirdiği durumlarda kasko transfer işlemi yapılır. Eski aracın kasko sahibi, yeni araç sahibi ile aynı olacağından, bu durum kasko transfer işlemi kapsamına girer. Bu işlem kasko devir işlemlerine de girmektedir.

Kasko Devir İşlemleri

Kasko devir işlemleri, sigorta şirketi görüşülerek yapılır.. Sigorta şirketi iki araç arasındaki kasko değer farkını belirleyerek, aradaki farkı müşteriden talep eder. Oluşan bu fark nakit olarak verilebileceği gibi taksit halinde de ödenebilir. Yeni kasko yaptırma bedeli, kasko transferi yaptırma bedelinden daha maliyetli bir işlemdir. Araç değişikliklerinde kasko tranfer işlemi talep etmelisiniz. Sigorta şirketleri kasko tranfer işleminden daha az para kazanacağından, size yeni kasko sigortası yaptırmanızı önerebilir.

 

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 10 Kasım 2017 - 6:09:41

Benzer Konular

Yukarı Çık