Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kartlı Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Nakit olarak piyasada dolaşan paranın azalması çok kolaydır. Banka kartı kredi kartı derken kartla ödeme yöntemleri çoğalmış ve birçok yöntemle karşımıza çıkmaktadır. Alışverişlerde kullanabileceğiniz birçok kartla ödeme yöntemi olmasına rağmen, bunların bazılarını hiç duymamış olabilir ya da hakkında bilgi sahibi olmaya bilirsiniz. Bu kartlar çeşitli isimlerle anılır ancak bütün bu kartların ortak özelliği mal ve hizmet alımı için kullanılmasıdır. Ayrıca kullanılan bu kartların kullanıcısına çeşitli fırsatlar sunar.

Nedir Bu Yöntemler?

Bunlar arasında yaygın olan ise kredi kartı ve banka kartlarıdır. Bu kartların dışında ödemeye konu olacak çok kart çeşitleri vardır, ancak uluslararası alanda ve düzeyde kullanılan bankaların tüketiciye vermiş olduğu hizmet kartlarıdır.

Kredi Kartı

Kredi kartlarının mülkiyeti bankaya, kullanım ve borcu ise kullanıcıya yani banka müşterisine aittir. Mal ve hizmet alımında çeşitli avantajlar sunar. Bunlar; taksit, erteleme ve bonustur. Kullanım sonrası ödeme imkânı ve yasaların sunduğu asgari ödeme şeklide bu kredi kartlarının ayrıca tercih sebebidir.

Banka Kartı

Banka kartı diğer adıyla hesap kartı olarak ta bilinir. Çünkü bankalarda birçok işlemi yapabilmeniz için hesap açtırmanız gereklidir. Bu tür hesaplarda para bulundurabilir, para transferlerinizi yapabilir ve kredi işlemlerini kolayca yapabilirsiniz. Ancak hesap kartı ile banka kartının farkı banka kartında birçok işlemi bankanıza gitmeden ATM’lerden yapabilirisiniz.

Plastik Para Kart

Daha çok gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır. Özellikle kağıt paranın kağıt eskimesi, kötüye kullanılması ve değer kaybetmesi gibi özelliklerden dolayı ortaya çıkmıştır. Bu kartları banka ve çeşitli kurumlardan elde edebilirsiniz.

Çek Kartı

Bu tür kartlar yoğun olarak Batı Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde kullanılır. Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu çek hizmeti karşılığında ödeme yapması için verilen karttır.

Harcama Kartı

Bu kartlar daha çok tatil ve eğlence dönemlerinde, nakit paranın tüketicinin yanında taşınmasının riskli olduğu dönemlerde kullanılır. Kredi kartından farkı dönem sonunda mevcutta olan hesap özeti borcun tamamının ödenmesidir.

Sanal Alış-Veriş Kartı

İnternetten alış-verişin yaygın olduğu bu dönemlerde dolandırıcılık ve sahtecilikten kurtulmak için kullanılan bir yöntemdir.

İlgili: Kredi Kartını Doğru Kullanma

Mağaza Alışveriş Kartı

Banka ve firma bir araya gelerek, mağazalarda alış-veriş yapmanıza yarayan bu kartları kullanımınıza sunar. Bu hizmeti firma ya da banka tek taraflı tüketiciye sunamaz. Bu kartlar sayesinde firmalar reklam ve satış potansiyellerini artırmayı amaçlıyor ve bu amacı da gerçekleştirebiliyorlar.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 25 Şubat 2017 - 11:49:21

Benzer Konular

Yukarı Çık