Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kara Listeye Alındıktan Sonra Haciz Gelir Mi?

Öncelikle kara listenin ne olduğunu açıklamak gerekiyor. Bankalardan alınan kredilerin veya kredi kartlarının ödenmemesi durumunda merkez bankası tarafından oluşturulan ve veri tabanında kayıt altına alınan listedir. Vatandaşların geciken ödemelerinden dolayı bankaların kara listesinde kayıt oluşturulmamaktadır. Kredi taksitleri belli bir süre geciktirildiğinde banka tarafından ihtar çekilmektedir. Bu ihtar bilgilendirme mektubu olarak gönderilmektedir. Bilgilendirme mektubunda 1 aylık bir süre verilerek ödemenin bu zaman zarfında yapılması talep edilir. Bu süre içinde ödeme yapılmadığı takdirde yasal süreç başlayarak isminiz ve hesabınız kara listeye alınmaktadır.

Kara Listeye Alındıktan Sonra Neler Olur?

Kara listeye alınan kişilerin kredi notu düşmektedir. Yeni bir kredi çekmek veya kredi kartı çıkarmak istediğinizde açılan sistemde kredi riski taşıdığınız için talebiniz olumsuz sonuçlanacaktır. Kara listeye alınan hesaplar sadece banklarda değil, kredi notuna önem veren ve kullanan tüm kurumlarda görünmektedir. Özellikle ticaret ile uğraşan bireyler çek ve senet tarzı belgeler düzenleyerek ve bu belgelerin ödemelerini yapmadığının sicilleri bozulmaktadır. Karşılıksız çıkan her çek, listeye alınmakta ve ‘findeks’ gibi yeni akıllı uygulamalar sayesinde uygulamayı kullanan herkes ödenmemiş çek ve benzeri dokümanlara ulaşabilmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Öncelikle kara listeye alınan hesapların listeden çıkması için tüm borç ve faizlerinin ödenerek kapatılması gerekir. Fakat sadece borçları kapatmak yeterli olmuyor. Bunun için 5 yıl boyunca tüm kredi kartı, kredi ve diğer masrafların düzenli ve tam ödenmesi gerekiyor. Zamanında yapılmayan ve ihtar çekildiği halde yine ödemeyen borçlardan ötürü kara listeye alınan hesap sahipleri hakkında haciz işlemi başlatılabilmektedir. Finans sektörünün yasal takibine alındığınızda üzerinizde kayıtlı olan ev, araba veya diğer malvarlıkları için haciz işlemi başlatılmaktadır. Bankalar haciz işlemi ile borçlunun malvarlıkları üzerinde borç kapatamadığında yasal olarak maaşın bir kısmına bloke koydurabilmektedir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 28 Ekim 2017 - 5:19:42

Benzer Konular

Yukarı Çık