Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekli?

Günümüzde birçok amaç için başvuru yapılan bankalar sürekli gelişim ve değişim halinde büyüyen bir sektörü oluşturmaktadır. Genişleyen bu sektörde ihtiyaca ve avantaja göre yapılabilecek tercih sayısı oldukça fazladır. Gecikmiş kredi borcu veya kredi kartı borçları ilerleyen süreçlerde başvuru olanağını kısıtlandıracak bir durum yaratabilmektedir.

Kara Liste Nedir?

Gündelik bir tabir olarak yaygın olarak kullanılan kara liste aslında kredi sicil kaydı anlamına gelmektedir. Kredi veya kredi kartı ödemelerinin gecikmesi, düzensizliği ve yasal takip başlatılması durumlarında TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından sicilin oluşturulduğu bir uygulamadır.

Kara Listeye Neden Girilir?

Bankadan çekilen krediler, kredi kartı borçları, kefil olunan krediler gibi borçlanma durumlarında ödemenin 90 gün gecikmesi yasal takibi başlatmaktadır. Bununla birlikte TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından sicil kara listeye aktarılmış olma durumunda kalır.

İlk Adım Borçları Kapatmak

Borç ödemelerinin geciktiği süreç kara liste durumunu daha da uzatmaktadır. Kara Listeden çıkmak için ilk adım geçmişteki tüm borçları ödemektir.

İlgili Bankayla İrtibata Geçmek

Kara Liste durumuna düşmeden önce ilgili banka ile geciken ödemeler ile ilgili görüşmekte fayda görülmektedir. Bankada şube çalışanları ile görüşerek borç yapılandırma imkanı için anlaşmaya gidilebilir. Böylece alternatif ödeme koşulları oluşturmak için farklı bir faiz üzerinden taksitlendirme yapılarak düşük taksitlerle ödeme sağlanabilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Liste silinmesi süreç gerektiren ve banka başvurularında büyük engel teşkil eden bir durumdur. Borçların ödenmesinden itibaren 5 yıl sonra kredi sicili temizlenmektedir. Kredi sicili temizlense dahi banka başvurularında geçmişin görülmesi muhtemel bir durumdur. Bu durumla karşılaşmamak için sonraki süreçte borç ödemelerine dikkat ederek kredi notu yükselişi sağlanmalıdır. Bu sebeple gelire uygun kredi ödemeleri sağlanarak kredi notunu yüksek tutmak önemli bir konudur.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 24 Ekim 2017 - 12:21:44

Benzer Konular

Yukarı Çık