Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kapalıçarşı Altın Fiyatları

Altın bütün dünyada işlem gören finansal değeri olan bir değişim aracıdır. Diyebiliriz ki bu yüzden tüm dünyada altın fiyatları bir şekilde belirlenmek zorundadır. Altın fiyatlarının belirlenmesi sadece Türkiye ile sınırlı kalmaz, ülke piyasasında işlemler tamamlandığında diğer piyasalarda halen işlem yapılmaya devam edilmektedir. Yine Londra Piyasası kapanırken Amerika piyasası akabinde Uzakdoğu piyasaları olmak üzere hareketlilik ve döngü sürekli devam eder.

Türkiye, Hindistan ve Çin gibi ülkelerde altından yapılmış ziynet eşyasına talep oldukça fazladır. Vatandaştan gelen altın alma talebi düğünlerle bağlantılı olarak mevsimlik olabildiği gibi yine para veya diğer menkul değerler yerine altın olarak da alınmak sureti ile tasarruf amaçlı da olabilmektedir. Türkiye’de bütün şehirleri de kapsayacak şekilde olan ve altının işlem gördüğü piyasa Kapalıçarşı’dır. Tüm ülke çapında yapılacak alım ve satım işlemleri Kapalıçarşı’da Altın Fiyatları ile aynı değerde olacak şekilde belirlenmekte ve burada olan bir değişim diğer tüm yerlerde değişim olarak görülmektedir.

Kapalı Çarşı Altın Fiyatları

Kapalıçarşı Altın Fiyatları, özellikle düğünlerin artış gösterdiği yaz aylarına doğru kıpırdanmaya başlamakta ve kış aylarına doğru da fiyatlarda gerileme olarak kendini göstermektedir. Kapalı Çarşı’da altın işçiliğinin inceliklerini barındıran değişik ve otantik düğün setlerinin imalat ve satışı yapılmaktadır. Adeta, düğün setlerinin satıldığı bir merkez konumundadır. Düğün yapacak İstanbul ahalisinin ve Türkiye’nin değişik şehirlerinden sırf altın almak için Kapalı Çarşıya akın akın gelmekte ve alışveriş etmektedir. Burada satılan setlerde el işçiliği o kadar gelişmiştir ki, dışardan yani diğer ülkelerden ve özellikle Arap ülkelerinden özel olarak gelip Kapalı Çarşı’dan altın alındığı da sıklıkla görülmektedir.

Kapalı Çarşı altın fiyatlarının değişiminde düğün zamanları olduğu kadar, Türkiye’de değişen ekonomik veya siyasi gündeme göre de değişimler görülebilmektedir. Kapalı Çarşı’da tane hesabı ile satılan ve belli gramajlar dahilinde satılan altınlar, Çeyrek Altın halk arasında sıklıkla Küçük Altın olarak geçer, Yarım Altın, Tam Altın diğer adıyla Büyük Altın, Gremse Altın ki son zamanlarda daha sık duyulmakla birlikte halk arasında İki Buçukluk Altın olarak da geçer, Reşat ve Hamit Altını diğer adıyla Osmanlı Altını, Cumhuriyet Altını veya Ata Altını olarak bilinmektedir. Kapalı Çarşı Altın Fiyatları, gramaj üstünden de satılmaktadır ki, Gram Altın ki başka bir deyişle Has Altın olarak geçer ve diğer 24 Ayar Altın, 22 Ayar Altın, 18 Ayar Altın ve 14 Ayar Altın olarak ayrı ayrı fiyatlandırılmaktadır.

Kapalı Çarşı’dan alınacak olan ve işçilik gerektiren altının işçilik değerleri bu fiyatlara yansıtılmamaktadır. İşçilik gerektiren altın takı fiyatları Kapalı Çarşı’da işçiliğin yoğunluğuna göre farklılıklar gösterebilmektedir. Altın fiyatlarının alış ve satışı arasında belli bir tutar farkı olmaktadır. Genellikle bu fiyat farkı sebebiyle özellikle hediye düğün takısı için yapılacak altınlarda eski tarihli altınlar tercih edilebilmektedir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 6 Ekim 2016 - 12:48:30

Benzer Konular

Yukarı Çık