Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP nedir?

Ekonomi ve piyasalar ile ilgili olan bir çok kişi ve kuruluşu ilgilendiren kısa adı KAP olarak bilinen Kamuoyu Aydınlatma Platformu yapı borsada işlem gören şirketler ile ilgili bir çok bilginin paylaşıldığı bir platformdur. Bu platformda halk açık şirketlerin tümü , Sermaye Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından getirilmiş olan zorunlulukla bilgilerini yatırımcıları ile paylaşmak zorundadır. Buradaki temel amaç yatırımcıların satın hisse senetlerini satın aldıkları şirketler ile ilgili gerekli bilgilere sahip olmasını sağlayarak piyasalardaki anlık ve sürekli değişimleri doğru bir şekilde takip ederek yatırımlarına yön vermelerini sağlamaktır.

KAP

Kamuoyu Aydınlatma Platformu sayesinde yatırımcılar şirketler ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilmekte, şirketlerin aldıkları kararları, uyguladıkları ekonomik politikaları öğrenebilmekte ayrıca hisse senetlerinin değerlerine etki edebilecek olan sermaye artırımı veya azaltımı gibi değerli bilgilere ulaşarak yatırımları konusunda kararlar alabilmektedir. Borsada işlem gören şirketler faaliyetleri ile ilgili olarak bu platforma doğru ve aydınlatıcı bilgi vermek zorundadır. Ancak bu sistem ülkemizde halen tam ve etkin olarak kullanılamıyor. Bunun en önemli nedeni ise teknik ve altyapı ile ilgili çalışmaların henüz tamamlanmamış olmasıdır. Her şeye rağmen KAP’ın mevcut hali bile yatırımcılar için önemli bir yol gösterici olarak değerlendirilebilir.

KAP ne sağlıyor

Sermaye Piyasası Düzenleme Kurulu ve Borsa İstanbul tarafından geliştirilen bu sistem Merkez Kayıt Kuruluşu tarafından denetlendiği için şirketler elektronik imzalı sistemde faaliyetleri ile ilgili bilgileri yeni ortaklıklarını, iş anlaşmalarını bildirmek zorundadır. Bu sayede yatırımcılar için doğru ve güvenilir bir kaynak oluşturur.

Ülkemizde 600 ün üzerinde şirke ile 500 civarındaki yatırım fonu ile ilgili bilgiler bu platformda elektronik ortamda paylaşılıyor. Özellikle hisse senedi yatırımcıları bu platform sayesinde yatırımlarını bilinçli bir şekilde yürütebilmek için bu platformu tercih etmeli.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 15 Şubat 2017 - 2:24:26

Benzer Konular

Yukarı Çık