Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İşsizlik Maaşı Sorgulama ve Şartları

İşsizlik Maaşı Sorgulama

Çalışan kişiler için en önemli güvencelerden birisi elbette ki maaştır. İşsiz kalınması durumunda da bu ücretin yerine geçebilecek güvencelerden birisi de işsizlik maaşı olmaktadır. İşsizlik maaşı alabilmeniz için en öncelikli kural işten kendi kusurunuz nedeniyle çıkarılmamış olmaktır. İşsizlik maaşını alabilmeniz için işveren kurumun bir kusurunun olması gerekmektedir. Bu kusurlar arasında fazla mesainin ödenmemesi, hakaret, sözlü veya davranışsal taciz gibi nedenler gösterilebilir. Bu gibi nedenlerin kanıtlanması halinde istifa ederek iş yerinizden ayrılabilirsiniz. Bu durumda da işsizlik maaşı alabilmeniz mümkün oluyor. Ancak kanıtlanması gerekliliği kesindir, elinizde buna dair mutlaka bir kanıt olmalıdır.

İlgili: İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Ayrıca işveren kurumunuz işinize son vermişse, işveren kurum kapanmışsa, sürekli olarak bir iş akdinde bulunmuşsanız ve sürenin bitiminde işi bırakmışsanız da işsizlik maaşı alabilmeniz mümkündür. Saydığımız bu nedenlerden dolayı işten ayrıldığınız takdirde işveren kurumunuzdan ‘İşten Ayrılma Belgesi’ istemeniz gerekiyor. İşveren kurumun üç nüsha halinde hazırlamak zorunda olduğu bu belgenin ilkini kurum kendisi için alır, ikinci nüshayı işten ayrılan kişiye verir, üçüncü nüsha ise çalışanın işten ayrılma nedeniyle birlikte İŞKUR’a gönderilir. İŞKUR çalışanın işten çıkarılma nedenlerini göz önünde bulundurarak işten çıkarılan çalışana işsizlik maaşı verilmesinin uygun olup olmayacağına karar vermektedir.

İşsizlik maaşı alabilmeniz içiz işten çıkarıldığınız tarihten 30 gün içinde İŞKUR’a başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 30 günü aşmışsanız eğer geçen her günün ücretini işsizlik maaşınızla alamazsınız. Örnek verecek olursak, İŞKUR’a başvurunuzu 2 aylık bir süreden sonra yapmışsanız eğer bu 2 aylık sürenin işsizlik maaşı size ödenmez. Başvuru yapmanız ve onaylanması halinde aradan 1 ay geçmesinden sonra İŞKUR’a gidip işsizlik maaşı hesap cüzdanınızı alabilir ve bankadan ücretinizi çekebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Şartları

  • Çalışan kişinin kendi kusuru haricinde işinden olmuş olması.
  • Son 3 yıl içinde adına 600 günlük sigorta primi yatırılmış olması.
  • İşten ayrıldığı günden itibaren geriye doğru tam olarak 120 gün boyunca kesintiye uğramadan çalışmış olması.

İşten ayrılan kişi bu koşulları taşımaktaysa işsizlik maaşı alabilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra işyeri kurumun kapanması veya iflas etmesi durumunda işsiz kalan çalışanlar da işsizlik maaşı hakkından yararlanabilirler.

İşsizlik Maaşı Hesaplama ve Sorgulama

İşsizlik Maaşı Sorgulama yapılabilmesi için ilk olarak işsizlik maaşının ne kadar olacağının hesaplanması gerekmektedir. Bu hesaplamanın yapılabilmesi için de en önemli nokta sigorta primleri, sigorta primlerinin düzenli ödenmiş olması ve ödeme yapılan gün sayısıdır.

447 İşsizlik Sigortası Kanunu gereğince 120 gün primlerini demiş çalışanların

  • 600 gün sigortalı çalışarak işsizlik sigortası primi ödemesi yapmış sigortalı işsize 180 gün,
  • 900 gün sigortalı çalışarak işsizlik sigortası primi ödemesi yapmış sigortalı işsize 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı çalışarak işsizlik sigortası primi ödemesi yapmış sigortalı işsize 300 gün süreyle işsizlik ödeneği sağlanmaktadır.

İşsizlik maaşının miktarını, işveren kurumdan ayrılmadan önce alınan maaş belirlenebilmektedir. İşsizlik maaşının miktarı aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçmeyecek şekilde hesaplanır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 27 Eylül 2016 - 7:44:08

Benzer Konular

Yukarı Çık