Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İş Bankası Eft İptali

Eft sistemi, hayatımızı karmaşıklaştıran dünyamızda, işlerimizi kolaylaştıran bankacılık işlemlerinden biri olarak hayatımızdaki yerini almıştır.

Eft; bir bankadan başka bir bankaya fiziki olarak para taşınmasına gerek bırakmayan, özellikle suç oranın artması nedeniyle yüksek meblağların cebinizde olması yerine bankalar arasında rahatlıkla taşınmasını sağlayan bir transfer yöntemidir.

Bunların yanında eft işlemleri yapılırken kimi zaman bankalar arasındaki bu transfer işlemi sırasında yanlışlıklar yapılabilmektedir ya da yapılan işlemlerde herhangi bir sebepten dolayı vazgeçme olabilmektedir.

İş bankasından yaptığınız bir eft işlemini hata, vazgeçme ya da başka bir sebep nedeniyle iptal etmek istediğiniz de ne yapmanız gerekir ?

Eft sistemi nasıl çalışır

Eft sistemi öncelikle para transferine onay verdikten sonra iş bankasının kendi havuzu, hedef banka havuzu ve hedef şahıs olarak aşamalı olarak devam eden bir para transfer sürecidir. Ve bilinmelidirki para transferinde geçilen her aşama sizin parayı alabilmeyi sürekli zorlaştıracaktır.

İşin en kolay kısmı Eft’nin İş Bankası havuzunda iptal edilmesiyken, en zoru ise bahse konu paranın hedef kişinin hesabına geçtiğinde olan kısmıdır.

İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

İş bankasında, işlemi iptal ettirmek için ilk olarak yapılması gereken vakit kaybetmeden 0850 724 0 724 numarasını arayarak ilgili İş Bankası temsilcisine eft nin iptal ettirilmek istendiğinin söylenmesidir. Burada da süreç yine eğer hızlı davranıldıysa, para iş bankasındayken sıkıntısız bir şekilde tekrar hesabınıza yatırılır.

Bununla birlikte eğer para hedef bankanın havuzuna gittiyse, İş Bankası temsilcisi hemen, hedef bankadan bir talep oluşturarak paranın iade edilemesini istemelidir. Tüm bunların yanında eğer hızlı davranılamadıysa ve para hedef kişinin hesabına geçti ise burada hedef bankanın ilgilinin rızasını alarak parayı geri alabilir aksi halde ise yanlışlığı yapan kişinin yasal yollara başvurması gerekmektedir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 6 Ekim 2017 - 9:11:24

Benzer Konular

Yukarı Çık