Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İpotekli Bireysel Kredinin Şartları ve İstisnaları

Bankaların bireysel kredileri arasında bulunan İpotekli Bireysel Kredi, teminat gösterilerek kullanılan bir kredi çeşididir. Bu kredi türünde, genellikle ev ipoteği yaparak krediyi vermektedirler. Bankalar bu krediyi vermeden önce ipotek edilecek evin, bazı şartları sağlayıp sağlamamasına bakmaktadır.

Konutun Niteliği

İpokteli bireysel kredilerde en önemli konu ipotek edilecek evin konut niteliğiidir. İpotekli bireysel kredi türünde bir evin ipotek olarak kabul edilebilmesi için iki şart gereklidir. Bu şartlardan biri ipotek edilecek evin, krediyi talep eden kişinin üzerine olmasıdır. İkinci şart ise, konutun kayıtlarda mesken olarak geçmesi gerekmektedir. Mesken statüsü taşımayan yani işyeri, ticarethane gibi yerler bu kredide ipotek olarak kabul edilmemektedir. Bu özelliklerde olan yerlerin ipotek edilebilmesi için, alınacak kredinin ticari nitelik taşıması gerekmektedir.

İpotekli Bireysel Kredi Vadesi

Ev ipoteği ile bireysel kredi veren bankalar, krediyi 60 ay vadeli olarak vermektedir. 60 ay vade iki durumda 10 yıla kadar çıkarılabilmektedir. Birincisi, talep edilen ipotekli bireysel kredinin eğitim amaçlı kullanılmasıdır. Diğeri ise, alınacak olan ipotekli bireysel kredinin ev tadilatı için kullanılması durumudur.

İpotekli Bireysel Kredi Miktarı

İpotek karşılığı verilen kredinin miktarı her bankada göre değişiklik göstermektedir. Bankalar ipotek edilecek evin değerini belirlemek için eve ekspertiz gönderirler. Ekspertiz ev değerini belirleyip bankaya bildirir. Banka bu belirlenen değer üzerinden vereceği bireysel kredi miktarını belirler. Bankalar evin değeri kadar bireysel kredi verebilecekken, genelde ev bedelinin yarısı oranında bireysel kredi imkanı tanımaktadırlar.

İpotekli Kredi Avantajı

İpotek işlemleri, tapu dairelerinde yapılmaktadır. İpotek işlemlerinde tapu devri söz konusu olmadığı için tapu harcı ödenmemektedir. Bu işlemde ortaya çıkacak masraflar ipotek gösterme masrafı ve tapu işlem ücretidir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 10 Kasım 2017 - 5:47:33

Benzer Konular

Yukarı Çık