Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İpotekli Bireysel Kredi Nedir?

İpotekli bireysel kredi, bankalara teminat gösterilerek alınan bir kredi çeşididir. Yüksek tutarda kredi çekmek isteyen kişiler, genelde bu kredi türünü kullanmaktadır.

İpotekli Bireysel Kredi Almak için Gerekli Şartlar

İpotekli bireysel kredi çekmek için, diğer kredi türlerine göre bankalar biraz daha farklı işlemler uygulamaktadır. Bankalardan ipotekli kredi kullanmak için gerekli şartlar şunlardır;

  • İpotek edilecek konutun, tapu kayıtlarında mesken olarak geçmesi gerekmektedir ve bir kişi üzerine kayıtlı yani ticari niteliği olmaması gerekmektedir. Ticari kredilerde ipotek istenmez.
  • İpotek edilecek konutun tapu kaydı, krediyi kullanmak isteyen kişinin üzerinde olmalıdır. Yani kredi kullanacak kişi, ipotek edilecek evin sahibi olmalıdır.

İpotekli Kredi Tutarı ve Vadeleri

İpotekli bireysel kredi çeşidinde vade sayısı kredi kullanım amacına göre değişmektedir. Ev tadilatı ve eğitim giderleri için ipotekli bireysel kredi kullanım vadesi maksimum 120 ay, diğer nedenler ile kredi kullanım vadesi ise  maksimum 48 ay’dır. İpotekli bireysel kredi başvurusu onaylandığı zaman, banka tarafından ipotek ettirilecek eve eksper gönderilir. Eksper eve bir değer belirler. Bu değer üzerinden, banka bireysel kredi kullandırım tutarını belirler. Bu tutar yasal olarak eksperin belirlediği değerin maksimum %80’idir. Fakat bankalar genellikle, eksper değerinin %50’sine kredi vermektedir. Evinize ipotek konulurken kredi masrafları haricinde, ek masraflar ile karşılaşabilirsiniz. Bu masraflar ipotek masrafı ve tapu işlem ücretidir. İpotekli kredi masrafları, konut kredisi masrafları ile hemen hemen aynıdır. Her iki kredide de ekspertiz ücreti ve sigorta giderleri, dosya masrafı haricinde ödemek zorunda olduğunuz masraflardır. İpotekli kredi faiz oranları, bankadan bankaya farklılık göstermektedir. İpotekli bireysel kredi işlemleri ile konut kredisi işlemleri benzerlik gösterdiğinden, genelde kredi faiz oranları da birbirine yakındır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 3 Kasım 2017 - 1:14:15

Benzer Konular

Yukarı Çık