Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


İnternet Üzerinden Kredi Kartı Dolandırıcılığı

İnternet üzerinden alışveriş yapan, müşterisi olduğu bankanın internet şubesini kullanan hemen herkesin başına gelmiştir kredi kartı dolandırıcılığı. E-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken, özellikle de güvenlik açılığı bulunan sitelerde, ödeme işlemi için kart bilgilerini ve kredi kartı şifresini paylaşan vatandaşlar, internet üzerinden kredi kartı dolandırıcılığı ile karşı karşıya kalıyor. Kullanılabilir kart limitine göre de dolandırıcılığın boyutu artıyor. Her ne kadar son dönemde bankalar internetten yapılan alışverişler için ödeme sırasında güvenlik önemlerini arttırmış olsa da, dolandırıcılar bilgilerini ele geçirdiği kredi kartları ile işlem yapmanın bir yolunu bulabiliyor.

İnternet ve e-ticaret siteleri, artık hayatımızda her zamankinden daha fazla yer tutuyor. Alışveriş merkezlerinde zaman kaybetmemek, aynı anda daha fazla ürüne ulaşım imkanı ve internet sitelerinin sunduğu avantajlı fiyatlar ile internetten alışveriş, yaşadığımız dönemin olmazsa olmazı. Giyim, kitap, market, elektronik ve aklınıza gelebilecek her sektör için internetten yapacağınız alışverişlerin ödemesini yaparken kredi kartı bilgilerinizi paylaştığınız için, dolayısıyla da bir güvenlik açığı oluşmuş olur. Büyük alışveriş sitelerinde ciddi önlemler alınmasına rağmen, kredi kartı bilgileri dolandırıcıların eline geçebiliyor. Bu durumda kart bilginizi paylaşmak zorunda kalmayacağınız bir ödeme seçeneği tercih etmelisiniz. Peki, internet üzerinden kredi kartı dolandırıcılığı nasıl önlenir? Bunun için nasıl önlemler alabiliriz?

Sanal Kart 

İnternetten alışveriş yaparken kendini güvende hissetmek isteyen tüketiciler için geliştirilen sanal kart kavramı ile artık internetten yapılan alışverişlerde, bilgilerin çalınması gibi bir durumda bile, sanal kartın limiti müşteri tarafından belirlendiği için, asıl kart ile ilgili bir dolandırıcılık tehlikesi de kalmıyor. Bankanızın internet şubesi ya da telefon bankacılığını kullanarak, internet alışverişinizden hemen önce sanal kart talebinde bulunabilir, yapacağınız alışverişin tutarına göre bir limit belirleyebilir ve alışverişlerinizi bu sanal kartın bilgileri ile yapabilirsiniz. Bu kart, adından da anlayacağınız üzere sanal bir kart olduğu için, yalnızca internet alışverişlerinde kullanabileceğiniz bir karttır. İnternetten güvenli alışveriş yapmak için, ücretsiz ve hızlı bir şekilde temin edebileceğiniz sanal kartınızı tüm e-ticaret sitelerinde kullanabilirsiniz. Sanal kartın limitini alışveriş tutarına göre belirleyeceğinizden, güvenlik açığı olan sitelerden alışveriş yapsanız bile, ödeme sonrasında kartın limiti 0 TL olacağından, bu sizin için herhangi bir tehdit oluşturmaz.

BKM Express 

İnternet siteleri ve mobil uygulamalardan yapılan alışverişlerde, en yeni, en trend ve en güvenli yöntemlerden biri BKM Express ile ödeme seçeneğidir. Üye olurken kredi kartı bilgilerinizin tamamını değil, ilk 6 ve son 4 hanesini paylaşırsınız. Böylece bilgilerinizin tamamının ele geçirilmesi ve başka sitelerden sizden habersiz işlem yapılması gibi bir risk ortaya çıkmaz. Siz de bu sayede, yapacağınız alışveriş tutarı ne olursa olsun, BKM Express’e tanımladığınız kredi kartı ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Sık sık online alışveriş yapıyorsanız; internet üzerinden kredi kartı dolandırıcılığı ile karşı karşıya kalmamak için, internet şubesini kullanarak kendinize bir sanal kart oluşturabilir ya da ücretsiz olarak BKM Express kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 23 Aralık 2016 - 10:46:51

Benzer Konular

Yukarı Çık