Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç kredisi çekerken bankaların kampanyalı faiz oranlarını takip etmekte fayda var. Ülkemizde en çok kullanılan kredi biçimlerinden biri olan ihtiyaç kredisini vatandaş en çok birikmiş borçlarını kapatmak amaçlı kullanıyor.

İhtiyaç kredisi çekerken yapılan en büyük yanlışlardan biri kredi çekerken ihtiyacımız olan nakit paranın hep bir miktar fazlasını talep etmemizdir. Öncelikle ihtiyacımız olan parayı, sonrasında aylık ödeyebileceğimiz maksimum taksit miktarını belirlememiz gerekiyor. Geri ödemelerimi planlamamamız eksik ödeme yapma ihtimalimizi arttırır bu da kredi notumuzu düşürecektir. İstatistiklere bakıldığında ihtiyaç kredisi sahip olmak isteyen en büyük dilim aylık geliri 2 bin TL altında olan kesim olarak gözükmektedir.

İhtiyaç kredisi kullanırken bankaların uygulayacakları faiz oranlarını bilmek kadar masraf ve yan masrafları da öğrenmek önemlidir. Çeşitli kampanyalar düzenleyen bankalar faiz oranlarını düşürdüklerini ilan ederler. Ancak siz herhangi bir başvuru yapmadan önce kredi hesaplama araçları ile bütün faiz oranlarını ihtiyaçlarınızı karşılayacak kredi miktarı ile karşılaştırın. Kredi hesaplama araçları ile bütün bankaların faiz oranlarını öğrenebilir, kredinizi buna göre seçebilirsiniz. Fakat faiz indirimi uygulanan bu kredilerin masraflarını öğrenmeden net bir karar vermemek gerekir. Çünkü bazı bankalar masrafsız adı altında ihtiyaç kredisi kullandırabilmektedirler. Ancak bu ürünlerin faiz oranlarına baktığınızda çoğunlukla masraflı krediler ile aşağı yukarı aynı hesaba geldiğini görmeniz mümkün olabiliyor. Başka bir açıdan bakıldığında da vade ve kullanmaya planladığınız ihtiyaç kredisi tutarı ve seçeceğiniz banka da finansman maliyetinizi etkileyecek unsurlardandır.

İhtiyaç kredisi kullanırken doğru banka ile çalışmak önemlidir. Uygun faizli ve masraflı ihtiyaç kredisini bulmak için banka çalışanları size yardımcı olacaktır. Kredi notu sorgulama yöntemiyle de kredinizin onaylanıp onaylanmayacağını da sizlere bildireceklerdir. Kredi notu sizin kredi başvuru yaptığınız güne kadar olan bankacılık işlemlerinin bir göstergesidir. Kredi notu ile sizin daha önce çekmiş olduğunuz kredilerin veya kullanmış olduğunuz kredi kartlarının ödeme durumlarını öğrenebilirsiniz. Bankacınız kredi notu sorgulama işlemi yaparak sizin geçmiş dönemlerdeki bütün ödeme bilgilerine erişebilir. Bu alacağınız kredide çok önemli bir noktadır. Kredi notu olumsuz çıkarsa hiç bir banka size kredi vermez ve zor durumda kalırsınız. Bu nedenle öncelikle kredi ödemelerinize dikkat etmeniz gerekir. Daha sonra ise herhangi bir bankaya gitmeden önce kredi hesaplama yapmanız gerekir. Uygun krediyi bulduktan sonra doğru bankaya giderek kredi notu sorgulama işlemini yaptırabilirsiniz.

 

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 3 Eylül 2014 - 9:56:01

Benzer Konular

Yukarı Çık