Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İhbar Süresi Nedir? İhbar Süresi Hesaplama

Çalışanların hakları son yıllarda çok fazla ön plana çıkmaya başladı. Aslında tüm dünyada bu durum çoktan aşılmış olmasına karşın Türkiye’de son yıllarda 170 ve benzeri kodlarla aranan kurumlar işçi haklarını korumak için hizmet veriyorlar. Hal böyle iken işverenler artık işçi hakları konusunda daha dikkatli olmaya başladı. Yıllarca işçilerin hakkı öylesine yenmiştir ki birçok insan bu konuda mağduriyet yaşamıştır. Habersizce işten çıkarmalar, yıllarca çalıştığı halde sigortasını ödememeler, maaşını eksik vermeler gibi birçok olay işçilerin başına gelmiştir. Şimdiler de ise günün her saati işçiler hizmetine çalışan ve onların şikayetlerini dinleyerek gereken yerlere başvurmalarını sağlayan çağrı merkezleri vardır.

İhbar Süresi

Bir işçinin işten çıkarılmadan önce ve aynı şekilde işçinin de işten çıkmadan önce karşılıklı olarak durumdan haberdar olmaları gerekir. Bu zamana ihbar süresi denir. Ne yazık ki önceki yıllarda işveren kanunlar düzenli olarak uygulanmadığı için haber vermeden işçiyi işten çıkarabiliyordu. Ama özellikle son 10 yılda çıkan yasalar gereği artık karşılıklı olarak ihbar sürelerine uymak durumundalar. Bu ihbar süreleri ise şu şekilde olmaktadır.

İşten Ayrılmak İçin Gereken İhbar Süresi Nedir?

Bir kurumda 6 aydan az çalışmışsanız 2 haftalık bildirim süresi ve çıkarılmanız halinde 2 haftalık ücret , 6 ay ile 1,5 yıl arası çalışmış iseniz 4 hafta bildirim süresi ve çıkarılmanız halinde 4 haftalık ücret, 1,5 yıldan 3 yıla kadar çalışmış iseniz 6 haftalık bildirim süresi ve çıkarılmanız halinde 6 haftalık ücret, 3 yıldan fazla çalışmış iseniz 8 hafta bildirim süresi ve çıkarılmanız halinde 8 haftalık ücret almanız gerekir. Yasalar gereği iş yeri işleten ve bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan herkes bu kurallara uymak zorundadır.

Bu işçilerin hakkını savunan yasalardan sadece bir tanesidir. Tabii ki günümüzde firmalar bu kurallara yüzde yüz uyuyor diyemeyiz. Çalışanlar çoğu zaman alacaklarını alamamak korkusu ile hiçbir kuruma şikayette bulunmamaktadır. İşverenler de bu durumdan olabildiğince faydalanmaktadır. Ülkemizde son yıllarda iş güvenliği adı altında oluşturulan birimlerden işçi hakları ile alakalı bütün bilgileri kolaylıkla edinebilirsiniz. Aynı zamanda bakanlığın şikayet hattından şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz. İhbar tazminatı süresi bildirilmeden işten çıkarılma yaşamış iseniz ve aynı zamanda almanız gereken parayı alamamış iseniz dilekçe doldurarak mahkemeye kadar gidebilirsiniz. Çalışma Bakanlığının çağrı merkezinden yönlendirilen şekilde dilekçenizi doldurabilirsiniz. İşlemler sanıldığı kadar uzun sürmemektedir aksine birimler olabildiğince hızlı şekilde dilekçenizin gereken yere gitmesini sağlamaktadır. Bu anlamda tüm çalışanların yeni çıkan ve eski yasaları yakından takip etmesi ve haklarını sonuna kadar savunması gerekir. Sindirme politikası ile birçok insanın hakkı yenmektedir. Emeğinizi kimseye kaptırmamak için yasaları takip ederek gereken yerlere başvurabilir ve konuyu mahkeme sürecine götürebilirsiniz. Yasalar her zaman işçiden yanadır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 6 Ekim 2016 - 3:50:22

Benzer Konular

Yukarı Çık