Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

İcra Vekalet Ücreti

İnsanların pek çoğu zaman zaman borçlarını ödeyemediklerinden ötürü icralık olabilmektedirler. Bu pek çok insanın ne yazık ki yaşamış oluğu bir problem olarak dikkat çekmektedir. İcra esnasında da kişilere yardım edecek ve bu durumda zararlarını karşılamasına yardım edecek kişi de avukat olarak bilinmektedir. Avukatlar her şeyi avukatlık asgari tarifesine göre yapan kişilerdir ve icra alırken de bu asgari tarifeye uygun olarak hareket ederler. Bu tarifede kişiler almış oldukları davalara ve icralara göre bedellere sahiptir. İcraya giren kişinin avukata ödemesi gereken bedeller de oranlara bağlı olarak belirlenmiştir. Borçlarını ödeyemeyen kişiler, uyarı niteliğinde bir kağıt almaktadır. Bu kağıtta borçlarını ödemesi gerektiği, aksi takdirde ise icra gelebileceğine dair bir not yazmaktadır. İcra kısaca evinizde bulunan eşyaların bir kısmının yaptırım olarak alınması anlamına gelmektedir. İcra sırasında sahip olduğunuz fazla eşyalar avukatlar ve icra memurları aracılığıyla alınır ve bu sayede işlemin aleni olması sağlanır. Alınan eşyalar kayıt altına da alınmaktadır.

İcra Vekalet Ücretleri

İcra Vekalet Ücretleri

Avukatlık tarifesinde avukatın talep edebileceği en düşük bedeller asgari bedeller olarak belirlenmiştir. Örneğin: 10.000 TL’ lik br icra davasında avukatın alacağı vekalet ücreti 1200 tl olarak belirlenmiştir. 5000 tl değerince bir icra söz konusuysa burada ise avukatın talep edeceği miktar 600 tl olarak dikkat çekmektedir. İcra konusunda birçok kişi mağdur olmaktadır Bu sebepten ötürü kişi ödeyemeyeceği burçların altına imza atmamalıdır.

Avukatlar davalarından ve icralarından ayrı ayrı para almaktadırlar. İcra bedelleri 1,2 olarak belirlenmiş ve icra değerleriyle işi olan kişiler de bu bedellerle doğru orantılı olarak bir avukatla çalışmak istemektedirler. İcra bedeli arttıkça alınan vekalet ücreti de artmaktadır. Ne kadar yüksek miktarda bir icra söz konusuysa avukata ödeyeceğiniz para da o oranda artmaktadır. İcra değerinin artması avukatın bu icradan alacağı oranı arttırır. Bu oranlar 2016 yılı için geçerli olup her geçen yıl avukatlık asgari tarifesi değişmektedir. Bununla bağlantılı olarak da kişiler de bu oranlara bakarak avukatlarla çalışmak istemektedirler. Avukatlık asgari tarifesi yukarıda belirtilen şekilde dikkat çeker.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 22 Ağustos 2016 - 10:06:54

Benzer Konular

Yukarı Çık