Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

IBAN NO’dan Şube Kodu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak da bilinen IBAN numarası, Türkiye’deki bütün bankaların kullandığı bir sistem. Bu hesap numarası ile birlikte artık her banka birbirleri arasında para gönderiminde bulunabiliyor. Bunun yanı sıra IBAN numarası ile yurt dışındaki bankalar ile de işlem yapabilirsiniz. Bu işlemlerinizde herhangi bir sorun yaşamadan paranızı başka hesaplara aktarabilir veya sizlere gelen paraları çekebilirsiniz. IBAN numarası üzerinde yer alan rakamlar ile birlikte bankaların şube kodlarının öğrenilmesi de mümkündür. Bankalar, bunun için kendi alt yapı sistemlerini kurmuştur. Bir bankanın IBAN numarasından şube kodunun öğrenilmesi için o bankanın internet bankacılığı üzerinden IBAN sorgulama robotu kullanılabilir. Bunun yanı sıra bu bankaların şubelerine giderek de işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Avrupa ülkeleri tarafından bankacılık sisteminde kullanılan IBAN numaraları Türkiye’dekinden farklıdır. Avrupa bankacılık sisteminde 34 basamaklı bir IBAN kodu bulunmaktadır. Bu kod sayısı Türkiye’de toplam 26 haneden oluşmaktadır. Bankalar tarından verilen IBAN numarası her bir banka müşterisi için ayrıdır. Açılan her IBAN numarası farklı bir hesabı bildirmektedir.  Bunun yanı sıra her bankanın banka IBAN numarası kendisine ait bir sistemle sunulur.

ibandan şube no bulma

ibandan şube no bulma

Türkiye’de kullanılan her IBAN numarasının ilk iki kodu sabit bir sistemle kullanılır. Türkiye’de uluslararası IBAN kodu olan “ TR “  bankalar tarafından verilen bütün hesap numaralarında ilk iki sırada yer alır. Daha sonra sistemde yer  alan 2 basamak ise kontrol basamakları olarak kabul edilir. IBAN numarası üzerinde yer alan kontrol basamaklarından sonra gelen 5 hane de bankanın kendisinin belirlediği koddur ve bu kısım bankalara göre farklık gösterir. Banka kodunun arkasından gelen numara ise genellikle 0 olan rezerv alan üzerinde yer alır. Bu numaranın arkasından da 16 haneli banka hesap numarası yer alır. Burada yer alan numara aynı zamanda IBAN olmadan kullanılan banka hesap numarası ile aynıdır. Bankaların internet bankacılığı üzerinden bütün IBAN sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Garanti Bankası IBAN Sorgulama

Garanti Bankası internet bankacılığı üzerinden IBAN numaranızı sorgulayabilirsiniz. Bu işlem tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleşmektedir. Şube kodlarını girdikten sonra hesap numaranızı yazdığınızda sizlere anında IBAN numarası iletilmektedir. Bunun yanı sıra şube kodunu bilmiyorsanız hazır olarak yer alan şube kodları üzerinden Garanti Bankasının hangi şubesinden hesap aldığınızı görebilirsiniz.

İş Bankası IBAN Sorgulama

İş Bankası da internet bankacılığı üzerinden sizlere ücretsiz bir şekilde IBAN numarası sorgulama imkanı tanıyor. İş Bankası IBAN hesaplama bölümü üzerinden hesap tipini seçtikten sonra şube kodunuzu yazabilir ve daha sonra hesap numaranızı girdikten sonra IBAN numaranızı anında görebilirsiniz.

Yapı Kredi IBAN Sorgulama

Yapı Kredi şubelerinde yer alan veznelerden veya Yapı Kredi internet bankacılığı üzerinden IBAN numaranız üzerinden şube kodunu veya şube kodu üzerinden IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Bunun için ayrıca Yapı Kredi telefon bankacılığını da arayabilirsiniz. Bu işlemleri yapmak tamamen ücretsizdir. Diğer yandan Yapı Kredi mobil bankacılığa sahip olduğunuzda IBAN numaranızı hesabınıza giriş yaptığınızda görebilirsiniz. Bu bankacılık işlemleriniz sizler için her zaman yapılabilsin diye telefon bankacılığı üzerinden de IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

Akbank IBAN Sorgulama

Akbank IBAN Sorgulama bölümünü Akbank internet bankacılığı üzerinden görebilir ve ister şube kodunu isterseniz de IBAN hesap numarasını bu alandan sorgulayabilirsiniz.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası noktalarından IBAN numarası üzerinden şube veya şube kodu üzerinden IBAN numaranızı sorgulayabilir veya öğrenebilirsiniz. Bunun için Ziraat Bankas internet şubesi üzerinden hazır kategoriler halinde yer alan şubelerden birisini seçebilirsiniz. Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden şubelerinizi hem isim hem de kod olarak görebilirsiniz. Müşteri numaranızı da girdikten sonra hemen IBAN numaranız veya IBAN numarası üzerinden şube kodu sizlere bildirilmektedir. Bu işlemi günün her anında ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

Vakıfbank IBAN Sorgulama

Vakıfbank IBAN numarası veya şube kodunu internet şubesi üzerinden öğrenmeniz mümkün. Vakıfbank IBAN numarası ile birlikte hesap numarasını girmeniz durumunda sizlere şube kodu bildirilmektedir. Bunun tam tersi olarak da işlemlerinizi şube kodu üzerinden yapabilir ve IBAN numaranızı bulunduğunuz her yerden sorunsuz bir şekilde görebilirsiniz. Vakıfbank IBAN numaranızı belirtilen şube kodları bölümünden detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

26 haneli IBAN numarası her banka tarafından standart bir bilgi dizilimi ile oluşturulmakta ve TR ile başlamak zorundadır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 10 Temmuz 2016 - 12:40:36

Benzer Konular

Yukarı Çık