Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

IBAN No dan Hesap No Bulma

Iban Numarasından Hesap Numarası Bulma

10 Ekim 2008 tarihinden itibaren her bir hesap için bankalar tarafından bir IBAN numarası üretilmesi zorunlu hale getirilmiştir. 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren ise bankalar arası havale ve EFT işlemlerinde kullanılması yasal olarak zorunlu hale gelen IBAN (International Bank Account Number) numarası, ilgili para transferlerinin hatasız, çok daha düşük maliyetle ve çok daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlamak için kullanılan ve Türkiye’de toplam 26 haneden oluşan numaradır. Her ülkenin kullandığı IBAN numarası farklı sayıda haneden oluşur, ancak uluslararası standartlara göre en fazla 34 hanelidir. Türkiye’de kullanılan 26 haneli IBAN kodu ise; ülke kodu, banka kodu, rezerv alan ve banka hesap numarasından oluşmaktadır.

 

IBAN kullanılmadan yapılan işlemlerde bankaların kullandıkları hesap numaraları arasında bir standart bulunmadığından bir hata olduğunda doğru hesaba ulaşamayan işlemi EFT havuzundan geri almak ve gönderenin hesabına geri aktarmak hem maliyetli olmakta, hem de süresi çok uzun sürmektedir. IBAN numaraları ise ISO1316 standardına göre oluşturulmuştur ve Türkiye’deki tüm bankalarda 26 hane olarak kullanılmaktadır.

 

İlk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde hesap hatalarını önlemek için başlayan ve dünyada pek çok saygın ülkede kullanılan IBAN numarası, Türkiye için tüm numaralarda TR harfleri ile başlamaktadır. Hemen sonrasında ise 2 haneli kontrol basamak hanesi gelir. Kontrol basamak haneleri, IBAN numarası içinde özel bir algoritma ile şifrelenmiştir ve IBAN numarasının doğruluğunu kanıtlayan rakamlardır. Eğer bu rakamlarda bir hata varsa işlem direkt olarak iptal edilecektir. Kontrol basamaklarını takip eden 5 hane ise hesabınızın bulunduğu bankanın uluslararası kod numarasıdır. Banka hesap numarasından önce kullanılan tek hane ise, hesap numarası ile banka kodunu ayırmak için boş bırakılan rezerv numarasıdır. Bu şekilde IBAN numarasının ilk 10 hanesi tamamlanmış olacaktır.

 

IBAN numaralarında bulunan banka hesap numarası, 26 haneli IBAN numarasının son 16 hanesidir. Bu 16 hanenin içinde hesabın bulunduğu şubenin kod numarası da bulunmaktadır. Hesap numaranızı öğrenmek için bu yolla IBAN numaranızı kullanabilirsiniz. Ancak her zaman en doğru işlem bankanızı arayarak hesap numaranızı doğrulatmaktır. Eğer çalıştığınız bankanın internet veya mobil sitelerini kullanıyorsanız, buradan da hesap numaranızı doğru öğrenmeniz mümkündür. Hesap no dan iban no öğrenme için ilgili bankanın internet sitesinde çeviri ve doğrulama araçları kullanılmalıdır. Örneğin;

Hesap no dan iban no öğrenme ziraat bankası

 

Kredi kartlarının IBAN numarası bulunmadığından kredi kartı için yapılacak EFT’lerde ise direkt kart numarası, banka ve şube kodu kullanılmaktadır. Banka kartları üzerinde yer alan 16 haneli numara ise, sizin kart numaranızdır. Bazı bankalar kart numarasının altına müşteri numarasını da yazmaktadır. Ancak IBAN numarası banka kartınız üzerinde bulunmamaktadır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 3 Eylül 2016 - 5:54:40

Benzer Konular

Yukarı Çık