Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

IBAN Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Gelişen teknoloji ile insanlar elde para tutmaktan vazgeçip bankaları kullanmaya yönelmişlerdir. Eskiden elden yapılan para transferleri şu anki teknoloji ile saniyeler içerisinde gerçekleşebilmektedir. Bu para transferlerini yani havale ve eft işlemlerini gönderebilmemiz için gereken banka bilgileri ise IBAN adı altında toplanmıştır. Peki nedir bu IBAN?

1. IBAN nedir?

Türkçe anlamı Uluslararası Banka Hesap Numarası olan IBAN’ ın orijinal açılımı İngilizce “International Bank Account Number”dır. Avrupa Birliğinin aldığı karar neticesinde Türkiye’nin de dâhil olduğu bu sistemin amacı para transferlerinin daha hızlı olmasını sağlamak ve oluşabilecek karışıklıkların önüne geçmektir.

2. IBAN’ın yararları nelerdir?

Daha önce kullanılan sistemde banka kodu, şube kodu, hesap numarası gibi verilerin tek tek girilmesi gerekiyordu. IBAN numarası ile bütün bilgiler tek bir çatı altına toplanmıştır. Ayrıca IBAN numaraları belli bir düzene göre hazırlandığından yanlış işlem yapma ihtimali en aza inmektedir.

3. IBAN kaç hanelidir? Harfler ve numaralar ne anlama gelir?

Her banka hesabına ait bir IBAN numarası vardır. IBAN numaraları en fazla 34 basamaktan oluşmaktadır. Ülkemizde kullandığımız IBAN numaraları 26 basamaklıdır. İlk iki basamak harften oluşmaktadır ve hesabın bağlı olduğu bankanın bulunduğu ülkeyi belirtmektedir. Üçüncü ve dördüncü basamaktaki rakamlar kontrol rakamlarıdır. Bu rakamlar ile doğrulama yapılır. Daha sonra gelen 5 basamak banka kodudur. Banka kodu 5 basamaktan az olduğu durumlarda başına 0 rakamı konulur. 10. basamaktaki rakam bankanın rezerv alanıdır. Bundan sonraki 16 rakam hesap numarasıdır. Hesap numaralarının içeriği bankalara göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin Ziraat Bankasına ait bir IBAN numarasındaki hesap numarası bölümünün ilk 4 rakamı şube kodu, sonraki 8 rakam müşteri numarası son 4 rakam ise hesap ek nodur. Örnek bir IBAN numarası tablosu aşağıdaki gibidir.

TR                                      56                                00011                               0                                          0011012300456789

Ülke Kodu                 Kontrol Basamakları             Banka Kodu                  Rezerv Alanı                                 Hesap Numarası

4. IBAN numarası nasıl öğrenilir?

IBAN numarasını öğrenmenin en kısa yolu internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığını kullananlar hesap bilgilerini girdiklerinde banka hesabına ait IBAN numarasını görüntüleyebilmektedirler. İnternet bankacılığını kullanmayanlar şubelerden, çağrı merkezlerinden veya bankalara ait internet sitelerindeki IBAN sorgulama sekmelerinden öğrenebilmektedirler.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 14 Ekim 2017 - 11:24:40

Benzer Konular

Yukarı Çık