Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Hisse Senedinin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır?

Hisse senetleriyle yakından ilgilenen kişilerin veya birikimlerini değerlendirme amacıyla kıymetli evrakları seçen kişilerin sıklıkla sordukları sorular arasında hisse senetlerinde değerlerin neden dalgalanma yaptığı yer alır. Çünkü fiyatta yaşanan bu dalgalanmalar sonucunda yatırımcı kişiler ya bu durumdan kazanç sağlarlar ya da kayıplar yaşarlar.

Hisse Senedi Fiyatlarındaki Değişimlerin Anlaşılması İçin Neler Yapılabilir?

Kıymetli evraklarda yaşanan fiyat değişimlerinin anlaşılabilmesi için ilk olarak arz ve talep arasındaki dengeye etki eden faktörlerin öğrenilmesi gerekir. Çünkü piyasa üzerindeki hisse senetlerinde değerler alım ve satım miktarlarına bağlı bir şekilde değişkenlik gösteriyor. Bu sebeple kapsamlı bir araştırma yapılarak makro ve mikro sebeplerin öğrenilmesi gerekir.

Arz ve talep arasındaki denge faktörüne ilişkin bilgi edinilmesinden sonra yapılması gereken firma ve sektöre dair araştırmalarda bulunulmasıdır. Farklı sektörlerde bulunan firmaların hisse senetleri borsa ve forex üzerinden işlem görürler. İşlemlerden başarılı sonuçlar alınabilmesi adına firma ve sektör analizlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Hisse Senetlerinde Değer Artışları Nasıl Tespit Edilir?

Hisse senetlerinde değer artışlarının anlaşılabilmesi için belirli bir süre dahilinde kıymetli evrakın trend eğilimlerinin takip edilmesi gerekiyor. Düşüş mü yoksa yükseliş mi olacağının anlaşılabilmesi adına farklı analiz araçlarının kullanılmaları da tavsiye ediliyor.

Firmanın farklı sektörlerde faaliyet göstermesi, ortaklık yapısının değişime uğraması gibi nedenler hisse senetlerinin değerlerinde olumlu ya da olumsuz etkiye sebebiyet verecektir. Senetlerin değerinde artış veya düşüş olacağının tam olarak belirlenmesi için bazı değişkenlerin de hesaba katılması gerekiyor. Ekonomik düzeyde seviyeleri önemli olan ülkelerin açıkladıkları veriler, merkez bankalarının izledikleri para politikaları gibi bazı finansal konular hisse senedi değerlerinde baskı oluşturabilir.

Hisselerdeki fiyatların yükselebilmesi adına yatırımcıların da alım potansiyelinde yükselişe gitmesi gerekecektir. Bu durum için ekonominin uygun bir seviyede seyretmesi şarttır. Enflasyon, faiz gibi döviz değerlerine etki eden faktörlerin dikkate alınması önemli bir husustur.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 18 Şubat 2017 - 8:47:38
Etiketler:

Benzer Konular

Yukarı Çık