Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

HGS Sorgulama ile Ceza, Borç ve Bakiye Sorgulama

HGS

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi demektir. Otoyol gişelerinden ücretli geçiş yapmak isteyen sürücülerin araçlarına takması gereken bir karttır. Eski sistemde kartlı geçiş olan bu sistem araçların gişelerden geçerken kartlarını bir cihaza takıp çıkartarak yoluna devam ettikleri yavaş bir sitemdi. Yerini HGS’ ye bırakan bu sistem ile araçlar durmadan geçiş noktalarından geçebilmektedirler.

HGS nasıl alınır? 

HGS kartını herhangi bir PTT şubesinden veya yolda iseniz karayolları bölge müdürlüklerinden bankalardan ya da belirli iş yerlerinden alabilirsiniz. Aracınızın sınıfına göre belli bir fiyat ödeyerek ve içerisine belli tutarda para yükleyerek kartınızı alabilir geçiş noktalarından hızlıca geçebilirsiniz. Yükleme işlemlerini hem kimlik numaralarınızla hem de plakanız ile ya da barkod numaranızla internetten yapabilirsiniz. Geçiş noktalarından hızlıca geçebilmek için kartın doğru yapıştırılması gereklidir.

Aksi takdirde geçiş yapsanız bile kartınızdan ücret düşmeyeceğinden olası bir ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz. HGS etiketleri uygun yerlere takılmalıdır. Aracın içerisinde önünüzdeki cama dikiz aynanızın hemen 5 cm altına yapıştırmalısınız. Yapıştırma işlemi HGS etiketi size bakacak şekilde ve sinyal yüzü dışarıya bakacak şekilde yapıştırılmalıdır. Bu yapıştırma sonucunda radyo sinyalleri ile çipten okuyarak size geçiş izni sağlamaktadır.

HGS Borç ve Bakiye Sorgulama

HGS müşteri hizmetleri web sayfasından giriş yaparak ana sayfadaki geçiş ihlali sorgulama bölümünden HGS borç sorgulama yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir geçiş noktasından HGS kartsız geçiş yaptıysanız veya kartını olduğu halde ücret düşürülmediyse size yansıyacak borcu buradan sorgulayabilirsiniz. Gelen ekrandan aracınızın plaka numarasını ve güvenlik kodunu girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgula dediğiniz anda kaç geçiş yaptığınızı hangi tarihte hangi bölgeden ve istasyondan geçiş yaptığınızı görebilir o an ödenecek tutarla size kesilmiş ceza tutarını ve indirimli ödeyebileceğiniz tutarı görebilirsiniz. Geçiş kaydınız ya da ihlaliniz yok ise herhangi bir ceza ile karşılaşmayacaksınız.

HGS ceza sorgulama işlemleri için müşteri hizmetlerini arayarak yapabilir sorgulama web sayfalarını kullanabilir ve e-devlet şifreleriniz ile sistem üzerinden öğrenebilirsiniz. HGS’ leriniz de mutlaka para bulundurmanız mağdur duruma düşmemeniz için son derece önemlidir. Bu durumlara düşmemek için otomatik ödeme talimatlarını kullanarak HGS kartınızın sürekli dolu olmasını sağlayabilirsiniz. HGS’ ler geçiş noktalarında size ekonomik uygunluk sağladığından kullanılmalıdır. Eğer bir aracınız var ve hala HGS kartı almadıysanız en yakın temin etme noktalarına giderek kartınızı alın avantajlı geçiş imkanlarından yararlanın.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Özellikle yağmurlu ve gök gürültülü havalarda radyo sinyallerinde oluşan hatalardan dolayı HGS kartı dolu olsa dahi geçiş noktalarında okutulmadığından okumuş gibi geçiş yapılmaktadır. Bu da beklenmedik cezaların doğmasına neden olmaktadır. Böyle durumlarda dikkatli geçişler yaparak kartınızın okunduğundan emin olmalısınız.

İlgili: HGS Geçiş İhlali Sonrası 7 Gün Avantajı

HGS karınızın çipi bozuk olduğunu fark etmeden geçiş yapılabilmektedir. Tüm geçişlerde kartınızdan bakiye düşüldüğünü emin olmadan geçip gitmeyin. Her zaman tedbirli geçişler yaparak sürpriz ceza almaktan kaçınabilirsiniz.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 13 Ekim 2016 - 4:35:58

Benzer Konular

Yukarı Çık