Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

HGS Geçiş İhlali Sonrası 7 Gün Avantajı

HGS

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi trafik akışı hızlı büyük şehirlerde sürücülere geçiş kolaylığı sağlayan bir sistemdir. İstanbul gibi bir megapolde Boğaz Köprüsü, yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve bazı otoyollardan geçiş ücretlidir. Sürücülerin eskiden olduğu gibi gişelerden geçerken dur kalk yapıp ücret ödemede zaman harcamaması amacıyla HGS getirilmiştir. Araçların ön camına yapıştırılan HGS etiketleriyle geçişler hız kazanmıştır. Araçlar ücretli otoyollardan geçerken radyo frekansları kullanılan bir teknoloji sayesinde etiketler algılanmakta, akıllı kameralarla da gişeden her geçen araç farklı açılardan görüntülenmekte, hangi sınıfa dâhil olduğu ve plakası tespit edilmektedir. Yola ve araçların sınıflarına göre farklı ücret tarifeleri uygulanmaktadır.

HGS’ de ödemeler ön ödeme şeklindedir. Kullanılan aracın ruhsatı ve sürücünün kimlik bilgileriyle bir PTT şubesine veya bazı bankaların şubelerine müracaat edilerek HGS kartı veya etiketi alınabilmektedir. Bir banka şubesinden alınacaksa o bankada hesabın ya da kredi kartının olması gerekecektir. Bankalara otomatik ödeme talimatı da verilebilmektedir. Otomatik ödeme talimatı olduğu sürece HGS bakiyesinin kontrolü gibi bir sorununuz olmayacaktır, sizlere yolculuğun keyfini çıkarmak kalacaktır. HGS kullanmaya yeni başlayanlarca merak edilen şeylerden biri otoyol veya köprülerden çok hızlı bir şekilde geçilirse Hgs geçiş ihlali olup olmayacağıdır. Gişelerin bulunduğu yerlerden geçilirken hızı 70–80 Km. arasında tutmakta yarar vardır.

HGS Geçiş İhlali

HGS etiketleriyle geçiş yapılırken algılanan ve okunan kart için o kartın bağlı olduğu hesabından ücret düşülmektedir. Peki, ya geçiş yapılırken kartta hiç bakiye bulunmuyorsa ne olur sorusu da çok merak konusudur. Böyle bir durumda da geçiş ihlali söz konusudur. Ücret alınamadan yapılan geçişlerde aracın plakası tespit edilmekte, geçiş ihlali saptanmakta ve kartın bağlı olduğu hesaba yansımaktadır. Böyle bir durumda hemen geçiş ihlali cezalandırılmamaktadır. Hgs’deki para bitince 7 gün kıyağı olarak da bilinen 7 gün içinde HGS ödeme yapabilme süreci işletilmektedir. Tanınan bu süre içinde ödeme yapılmadıysa yani kart hesabına para yüklenmediyse ancak o zaman söz konusu geçişten ceza alınmaktadır. Şimdiye dek geçiş ihlalleri yapılması durumunda 10 kat fazla ceza alınıyordu. 7 gün kıyağı HGS tarafından getirilen bir kolaylıktır. Yani HGS Ödeme Süresi 7 gündür.

Ek zaman tanınan geçiş ihlali yapan kişiler eğer HGS kartları için bankalarına otomatik ödeme talimatı vermiş olsaydı böyle bir duruma da ihtiyaç duymayacaklardı. Otomatik ödeme talimatı verilebilmesi için de hesabınızdaki paranın ya da kredi kartı limitinin yeterli olması gerekecektir. Her defasında bir şubeye uğrayıp kartınıza nakit ödeme yaparak para yüklemek yerine PTT şubesinden de posta çeki hesabıyla ödeme talimatı verilebilmektedir. Aksi halde evden yola çıkmadan sık sık kendinizi HGS kartı veya etiketinde yeterli bakiye olup olmadığını düşünürken bulacaksınız ve eğer yoksa Hgs geçiş ihlali yapmak durumunda kalacaksınız. Bir köprü veya otoyoldan geçiş yapılırken HGS gişesindeki elektronik panellerden de geçiş ücretinin alındığı ve hesaptan düşüldüğü görülüp takibi yapılabilmektedir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 2 Ekim 2016 - 9:23:55

Benzer Konular

Yukarı Çık