Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Havale Nedir ve Havale Nasıl Yapılır?

Havale Nedir

Aynı banka kuruluşunun müşterilerinin, birbirleri arasında hesaptan hesaba yaptıkları para transfer işlem Havale olarak adlandırılmaktadır.  Müşterisi olduğunuz bankanın bir başka müşterisine, sadece şube kodu ve hesap numarası girerek (hatta bazı bankalarda sadece hesap numarası girerek) direkt para transferi yapılabilir.

Havale – EFT Arasındaki Fark

Eğer para transferi yapmak istediğiniz şahsın yada firmanın banka kuruluşu farklı ise, o zaman havale değil işlem EFT ( Elektronik Fon Transferi ) olarak adlandırılmaktadır.

Havale Nasıl Yapılır

Havale, bankanızın size sağladığı para transferi kanallarından gerçekleştirilebilir. Günümüzde artık kamu ve özel hizmet veren birçok bankada hem internet şubeleri ve mobil bankacılık ile online olarak havale yapılabilmekte, hem de telefon bankacılığı ile şubeden havale işlemleri ile havale gerçekleştirilebilmektedir. Havale yapabilmek için, bankaların bir kısmı sadece gönderilecek kişinin yada firmanın hesap numarasına ihtiyaç duyarken, bazıları ek olarak şube koduna da ihtiyaç duymaktadır. Gönderilecek firmanın yada şahsın ünvanı, adı soyadı havale işlemini onaylamadan önce size gösterilecektir. Yani hesap sahibinin adını girmenize gerek olmuyor. Ayrıca IBAN numarası ile havale yapabilmek de tabiki mümkün.

Havale yapabilmek için;

  • Para transferi yapacağınız kişinin yada firmanın 32 Haneli TR ile başlayan IBAN numarasını bilmeniz gerekiyor. Veya;
  • Hesap numarası ile Şube kodunu bilmeniz gerekiyor.

Bunları edindikten sonra, bankanızın şubesinden havale yapabileceğiniz gibi, yine bankanızın internet sitesindeki internet şubesi aracılığı ile veya mobil uygulalarından (mobil şubesinden) bu bilgileri girerek kolayca para transferi yapabilirsiniz. Günümüzde çoğu banka havale işlemini, Telefon Bankacılığı üzerinden de sağlamaktadır.

Havale İşlem Ücretleri

Havale işlem ücreti her bankanın kendi bünyesinde farklı belirlediği işlem ücretine tabidir. Genelde havale işlem ücretleri 1 ila 3 TL arasında değişebildiği gibi, bu hizmeti ücretsiz sunan bankalar ve özel müşteri segmenti üyeleri de vardır.

Havale işleminin yapılabileceği banka kanallarını;

  • Banka ATM leri
  • Banka internet şubeleri
  • Bankaların fiziksel şubeleri
  • Bankaların mobil şubeleri
  • Bankaların mobil uygulamaları

şeklinde sayılabilmek mümkündür.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 8 Eylül 2016 - 9:18:21

Benzer Konular

Yukarı Çık