Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Havale EFT Farkı

EFT

En kısa ve basit şekilde anlatmak gerekirse EFT Farklı bankalar arasında yapılan para aktarma işlemidir. EFT ödeme yapılacak kişinin yada kurumun farklı bir banka hesabının bulunması ve bu hesaba para transferidir. Eft işlemi Havale işlemi ile aynı sayılabilir.

EFT Nasıl yapılır?

Eft işlemi farklı bankalar aracılığı ile yapıldığı için bu işlem Merkez Bankası tarafından kontrol edilir. Bu yüzdende EFT bilgilerinin eksiksiz doldurulması gerekir. Eft yapmak için en kolay seçenek IBAN numarasıdır. 2ci bir seçenek ise hesap numarası üzerinden EFT yapmaktır. ancak Iban kullanmak para transferini daha hızlı ve sıkıntısız bir şekilde sağladığından bu tur işlemlerde Iban numarasının kullanılması tavsiye edilir.

Eft ücreti

EFT ücreti de bankanızın uygulamalarına, hesap tipine, transfer edilen para miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Uygulanan EFT ücreti 1 ila 4 TL arasındadır. Transfer farklı 2 banka arasında yapıldığı için mesai saatleri içinde yapılması gereklidir. Eft saatleri: 08:30-17:00 arasındadır.

Geç eft

Bazı bankalar geç saatlerde de Eft yapmaktadırlar fakat ücret artmaktadır. Geç saatlerde EFT yapmak istediğinizde 5-7 TL arası ücret kesilmektedir.

İlgili: Eft Nedir, Eft Nasıl Yapılır

Havale

Havale ise EFT’nin tam tersidir aynı bankada hesabı olan bir başka kişiye para gönderme işlemidir. Havale işlemi sizinle aynı bankada hesabı olan kişi veya bir firmanın hesabına para transferi yapma işlemidir.  Dolayısıyla bu işlem oldukça basit ve kolaydır.  Bankalar arasında farklı uygulamalar vardır.  Karşı taraftaki kişinin İsim soy isim,  müşteri numarası veya hesap numarasından havale yapılabilir.

Havale ücreti

Havale ücreti hesabınızın ait olduğu bankaya hesabınızın tipine ve yaptığınız işlem veya işlem miktarına göre değişebilir. Örnek olarak Emeklileri verebiliriz bazı bankalar emeklilik maaşını o bankadan alan kişilere ücretsiz Havale imkanı sunmaktadır veya bazı markaların android veya ios mobil uygulamalarını kullanarak havale işlemi ücretsiz yapabilirsiniz. Eğer havale yapacağınız kişinin hesabı da sizin hesabınızla aynı şubede ise banka havale işlemini ücretsiz yapar. Havale ücreti genellikle 1. 5 TL’dir. Havale işlemleri mesai dışında da yapılabilir.

Havale saatleri

Havale işlemi aynı bankada yapıldığından dolayı bu işlem otomatik olarak gerçekleşe bilir. Bu yüzden internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanıyor iseniz günün 24 saati havale yapabilirsiniz.

Virman nedir?

Virman aynı bankada bulunan 2 hesabınız arasında aktarım yapmaktır. Paranın üçüncü bir şahsa gönderilme durumu yoktur sizin olan başka bir hesabınızdan diğerine aktarım vardır.

Eft Ve Havale Arasındaki Fark

  • En önemli fark birinin aynı bankada diğerinin bankalar arası olmasıdır.
  • Havale 7/24 yapılabilirken EFT’nin Çalışma saatlerinde yapılabilmesi.
  • Havale işlemi daha ucuzdur EFT işlemi ona göre daha pahalıdır.
  • Havale ve EFT yapmak için istenilen bilgiler farklıdır.

Sonuç olarak Havale EFT Farkı çok basitçe havale işleminin aynı banka ile EFT’nin ise farklı bankalar ve hesapları arasında yapılmasıdır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 7 Ekim 2016 - 12:03:56

Benzer Konular

Yukarı Çık