Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Hangi Saatler Arasında EFT Yapılabilir?

Internet ve teknolojinin gelişmesi hayatımıza birçok kolaylık getirmiştir. Gelişen teknoloji sayesinde hayatımız daha da kolaylaşmıştır. Gelişen teknoloji ve internetin hayatımıza kolaylık getirdiği alanlardan biri de bankacılılık sektörüdür. Bu makalemizde para transfer şekillerinden olan EFT hakkında bilgiler bulacaksınız.

EFT nedir?

İngilizce bir kelime grubu olan EFT, Elektronik Fon Transferinin kısaltmasıdır. İngilizcedeki Electronic Funds Transfer’den dilimize geçmiştir. EFT, parayı bir banka hesabından doğrudan başka bir bankası hesabına geçiren bir bankacılık sistemidir.

Havaleden farklı olarak para anında hesaba aktarılmaz. Havale aynı bankanın iki farklı hesabı arasında olurken, EFT ise farklı bankalardaki hesaplar arasında olur.

EFT saat kaça kadar yapılabilir?

EFT işlemleri Merkez Bankası tarafından yönetilir. Bu yüzden, EFT için belirli bir saat aralığı vardır. EFT saat aralığı bankadan bankaya değişiklik göstermekle beraber 17:30’a kadar yapılır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi EFT saatleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bu yüzden, işlem yaptığınız bankaların EFT saatlerini bilmeniz gerekir.

Genel olarak bankalarda EFT işlemleri sabah 9 gibi başlayıp öğleden sonra 17:30’a kadar devam eder. Bazı bankalar daha erken başlayıp daha erken veya geç bitirebilmektedir.

Saatlerin dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus EFT’nin yapıldığı günlerdir. Eğer, Cuma akşamı internet üzerinden EFT yaparsanız, işleminiz Pazartesi gününe kadar gerçekleşmeyecektir. Aynı şekilde Cumartesi ve Pazar günleri yapılan EFT’ler de Pazartesi günü gerçekleştirilecektir. Eğer, EFT’yi gerçekleştirdiğiniz günün sonrası hafta içi olmasına rağmen resmi tatilse, yine EFT’niz o gün gerçekleşmeyecektir. EFT’niz ilk mesai günü gerçekleştirilecektir. Yarı tatil olan günlerde ise öğleden önce EFT işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Bazı bankalar için 2017 EFT saatleri şöyledir:

EFT saatleri Garanti Bankası: 09:00 – 17:15

EFT saatleri Denizbank: 09:00 – 17:00

EFT saatleri Halkbank: 08:00 – 16:30

EFT saatleri Kuveyt Türk: 08:40 – 17:10

EFT saatleri Akbank: 09:00 – 17:15

EFT saatleri Albaraka Türk: 09:00 – 17:00

EFT saatleri Finansbank: 09:00 – 17:00

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 12 Ekim 2017 - 1:18:01

Benzer Konular

Yukarı Çık