Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Hangi Gayrimenkuller İçin Konut Kredisi Kullanılabilir?

Günümüz şartlarında, konut sahibi olmak için kişiler bankalardan konut kredisi kullanmaktadır. Bankalardan konut kredisi kullanma şartları arasında en önemlisi gelir durumu ve kredi sicilidir. Bazı durumlarda siz konut kredisi almak için yeterli şartları taşısanız dahi, kredi kullanacağınız evi banka uygun görmez ise kredi vermemektedir. Konut Kredisi kullanılacak alınacak evin, bankalar nezninde bir takım şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bankalar her konuta kredi vermemektedir.

Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı

Yapımına başlanmamış evin, bodrum katı hesaba katılmadan, müteahhit ve evi alan şahıs arasında yapılmış, ev paylarının gösterildiği tapuya Kat İrtifakı denilmektedir. Bir başka deyişle Kat Mülkiyeti, tamamlanmamış konutun kaç metrekaresinin size ait olduğunu gösterir. Kat irtifakı yapılmayan evler için konut kredisi kullanmak mümkün değildir. Ancak alacağınız ev müstakil veya villa tipi ise, arsanın tapusunu kat irtifakı olarak görmektedirler. Bu tip evlere banka konut kredisi imkanı tanımaktadır.

Konutun, projesine uygun olarak bitmesinden sonra, her daire için mülkiyetin gösterildiği tapu çeşidine de Kat Mülkiyeti denilmektedir. Proje uygun tamamlanan konutlara bankalar kredi verebilirken, projeye uygun tamamlanmayan konutlara kredi vermemektedir.

Bankalar için konut kredisi kullanacağınız evin, kat mülkiyeti veya kat irtifakı bulunması olmazsa olmaz şartıdır.

Hisseli Tapu Evler

Tapusu hisseli konutlara bankalar kredi vermemektedir. Bunun sebebi ise, kredinin ödenmediği durumlarda, tapu hisseli olduğu için bankanın evi satışa çıkaramamasından kaynaklanır.

Tamamlanmamış ( Natamam )Evler

Bankalar % 80’i bitmiş konutlara, ev kredisi imkanı tanımaktadır. Ama müşteri kaybetmemek ve kazanmak için bankalar bu şartı esnetebilmektedir.

Proje Evresindeki Evler

Evin projesini yapan şirket ile banka arasında bir analaşma var ise banka proje aşamasındaki evlere konut kredisi verebilmektedir.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 2 Kasım 2017 - 2:07:52

Benzer Konular

Yukarı Çık