Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Hangi Emtiaya Yatırım Yapmalı?

Yatırımcılar yatırımlarını yaparlarken en büyük arzuları para kazanmaktır. Para kazanmak ise sadece piyasa ile veya dışsal bağlantılı bir durum değildir. Yüksek oranla yatırım yaparken para kazanma durumu yatırımcının kendisi ile alakalı bir durumdur. Yatırımlara olan ilgisi, bilgisi, eğitimi ve deneyimi ile kolayca para kazanabilir.

Yatırımcı yatırımını yaparken riskleri göze alıp ona göre hareket etmenin mi ya da daha garantiye gitmenin kararını o anki fiziki şartlara uygun olarak verip yatırımını gerçekleştirmektedir.

Emtia Nedir?

Emtia kısaca ticarete konu olan tüm mallar ve ürünlere verilen isimler olarak nitelendirilebilir. Diğer bir deyişle ham madde ve ara madde olarak değerlendirilen ve değeri tüketiciler tarafından belirlenen ürünlerdir. Emtia yatırımlarının analiz açısından çok kıymetli değerleri vardır.

Çünkü emtia borsaları büyük oranda var olduğu ülkenin maddi durumları ile alakalı bilgi vermektedir. Bu bilgiler ise yatırımcıların hamlelerine yön vermektedir. Bu yüzden emtia ve emtia borsalarının yatırımcılar için değerlidir.

Güvenilir Emtia

Geçmişten bugüne borsa piyasaları için en güvenilir emtia sıralamalarında altın daima zirveyi zorlamıştır. Özellikle siyasal ve ekonomik kriz dönemlerinde döviz kurlarında yaşanan büyük dalgalanmalar ile yaralanan yatırımcılar altına yönelerek yara sarma gayesine girerler. Çünkü altın emtiası bu dönemler için güvenilir bir yatırımdır.

Dönemsel Gerçeklik

Aslında yatırımcının “Hangi emtiaya yatırım yapmalı?” sorusu dönemsel analizler ile daha kolay açıklanabilir. Çünkü ulusal ve uluslararası piyasalarda var olan dalgalanmalar diğer piyasaları da etkileyebildiği için bu tarz durumlarda sürekli güvenilir emtialar ortaya çıkmaktadır. Burada analizini ve yorumunu iyi yapan yatırımcı kazançlı çıkacaktır.

Altın emtiası geçmişten bu yana en güvenilir emtia yatırımlarının başında gelmektedir. Fakat bu durumda yine dönemsel bir gerçekliktir. Örneğin döviz piyasalarında yaşanan dalgalanmalar yatırımcıları altın emtiasına yönlendirmektedir. Bu sayede altına olan yatırım artmaktadır.

Bir süre sonra altına olan yatırımın artması altın fiyatlarını yukarı çekmekte ve tepe fiyatından yatırım yapmak istemeyen yatırımcı bu kez o anın güvenilir emtiası olan gümüşe yönelmektedir. Sonuç olarak yatırımcının iyi takip ve gözlemi ile durumları analiz etmesi onu doğru emtiaya yönlendirecektir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 23 Şubat 2017 - 11:26:25

Benzer Konular

Yukarı Çık