Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Hangi Arasalar Krediye Uygun?

Arsalar, günümüzde tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Şehirlerin her geçen gün gelişmesi arsaları daha da önemli hale getirmiştir. Arsalara olan talep arttıkça bankalar da arsa kredisi vermeye başlamıştır. Bankalar sadece krediye uygun arsalar için kredi vermektedir. Alacağınız arsanın bazı kriterleri taşıması kredi alabilmek için gereklidir.

Arsa Kredisinin Şartları Nelerdir?

-Almak istediğiniz arsanın imarlı olması çok önemlidir. Ayrıca arsanın belediye sınırları kapsamında bulunması kredi için avantaj sağlar. Bankalar arsaların imarlı ya da imara açılması tahmin edilen arsalara kredi vermeyi tercih ediyor. Tarla niteliği taşıyan imara açılmamış arsalar için kredi vermeye pek yanaşmıyorlar.

-Koşullar ne olursa olsun bankalar kredinin ödenememesi gibi durumları göz önünde bulundurarak alacağınız arsaya ipotek koyar.

-Arsa imarlı değilse bankalar alacağınız arsa için yüksek bir ihtimalle alacağınız arsaya kredi vermek için, varsa bir gayrimenkul ile teminat isteyecektir.

-Bankalar bazen arsa kredisi vermek için sizden kefil isteyebilir.

 Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

-Hisseli tapu her zaman uğraştırır. Bu nedenle hissesiz arsa almaya gayret edilmeli.

-Toprağın yapısını araştırın. Toprak kayması yaşanan ya da yaşanabilecek arsaları almayın.

-Çevresinde hastane, yol gibi önemli projeler olan veya olabilecek arsalar her zaman değerlenir.

-Anayol yakınlarındaki arsalar, denize sıfır arsalar ve orman arazisi gibi bazı bölgelerdeki arsalarda her an kamulaştırma olabilir. Arsa alırken bu konulara da dikkat edilmelidir

Arsa Kredisi Veren Bankalar?

Arsa kredisi veren bankalar mevcut olmakla birlikte sayları gittikçe artmaktadır. Konut alımlarındaki kadar bol kredi seçeneği olmasa da, önemli bir yatırım aracı haline gelen arsalara da bazı bankalar kredi imkanı sunmaktadır. Türkiye İş Bankası, TEB(Türkiye Ekonomi Bankası), Ziraat Bankası, Vakıfbank, Şekerbank, Albaraka Türk ve Türkiye Finans Bankası arsa kredisi hizmetinde bulunan bankalardır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 21 Ekim 2017 - 5:44:49

Benzer Konular

Yukarı Çık