Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Gelir Belgesiz Kredi Veren Banka

Kredi, günümüz finansal yaşamının vazgeçilmez enstrümanlarından birisi. Neredeyse tüm bireyler tarafından kullanılan ve artık nakit ödemenin yerine ikame edilmiş, vazgeçilmez bir finansal argüman. Hayatımızın içine bu kadar büyük çapta girmiş olan bu ürünü elbette en hızlı ve en kolay yol ve yöntemlerle kullanmak, mümkün olduğunca bürokratik engellere takılmadan bir an önce hesabımızda görmek isteriz. Kredi talebi ile bankaya gittiğimizde belki de en sık karşılaştığımız bürokratik formalitelerden biri gelir belgesi olmaktadır. Haliyle her bankanın kendine göre bir prosedürü ve yol haritası olmakla beraber, gelir belgesi önümüze en çok çıkan engellerden biridir.

Ancak burada birkaç noktaya dikkat edildiği takdirde can sıkan bu durumda rahatlıkla aşılabilmektedir. Örneğin, ücretli ya da maaşlı bir çalışan isek, maaşımızı ya da ücretimizi aldığımız bankaya kredi talebinde bulunduğumuz takdirde hiçbir formaliteye mahal vermeden kredimize olumlu cevap verilecek ve gelir belgesiz kredi kullanabileceğiz. Adımıza yatan ücret ve maaşlar her ayın belirli dönemlerinde zaten bu banka üzerinden aktarıldığından ilgili banka zaten bu akışı görmekte ve bilmekte, bu yüzden ayrıca bir gelir belgesine ihtiyaç duymamaktadır.

Yine maaş hesabından ayrı olarak, maaş aldığımız bankanın dışında bir bankadan kredi almak istiyorsak kredi almak istediğimiz banka ile ilgili finansal geçmişimiz önemlidir. Bahse konu banka ile daha önceki finansal çalışmalarımız, o bankaya ait ürünleri kullanmamız ve ödeme performanslarımız önemli veriler olacak, eğer bu veriler yeterince olumlu ise ilgili bankada muhtemelen sizden gelir belgesi istemeyecektir.

Detay: Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2017

Bunlardan ayrı olarak, gelir belgesinin istenmemesinde bireyin yaptığı iş ve konumu da önemli bir veridir. Yukarda bahsedilen durumlar kredi başvurusunda bulunan müşterinin finansal geçmişinde herhangi bir sıkıntı yaşamadığı ve TC Merkez Bankası tarafından tutulan kara listeye düşmediği durumlarda geçerlidir. Bunlardan ayrı olarak bazı özel bankalar tamamen inisiyatif alarak ve daha çok müşteri portföyü oluşturmak amacıyla neredeyse hiçbir belge istemeden, belirli limit ve vadeler dahilinde, TC Merkez Bankasında ki bilgilere dayanarak müşterisine gelir belgesiz kredi verebilmektedir. Bu durum özellikle yeni kurulan, reklama ihtiyacı olan ve müşteri portföyünü geliştirmek için çalışan bankalarda geçerlidir. Ve kredi limitleri de oldukça sınırlıdır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 17 Aralık 2016 - 10:35:16

Benzer Konular

Yukarı Çık