Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Gelir Belgesine Göre Ne Kadar Kredi Verilecek?

Bankalardan kredi almak için türlü araştırmalar yaparız,evraklar hazırlarız. Bu evrakların en önemlisi gelir belgesi. Elinize net ne kadar geçtiği, SGK sicil numaranız, iş yerinizin sicil no su ve maaşınız üzerinde herhangi bir kesinti yada haciz olup olmamasına bu belge üzerinden bakılıyor. Kredinin onaylanmasında en önemli etken bu belgedir. Yeterli bulunmadığı takdirde ek gelir yada kefil isteği yapılabiliyor.

Sırf krediyi daha yüksek miktarlarda alabilmek için gelir belgesi üzerinde oynama yapan hatta tanıdık iş yerinden çalışmadığı halde gelir belgesi alanları duymuşuzdur.Bu yasal olmayan yollardan dolayı 2014 yılında bankalar kredi isteyenlerin bordrosunu SGK’ya bildiriyor. Ve böylece kayıt dışı işlemlerin önüne geçilmiş oluyor. Kimilerine göre gereksiz olan bu uygulama aslında çok yerinde yapılan bir işlem,düşünsek bize iyiliği gerçekten çok fazla ödeyebilme gücümüzden fazla olanı aldığımızda onun sıkıntısını bizler çekiyor olacağız. Bu yüzden bankalar yol sağlanmış oluyor.

Gelir belgesindeki verilere göre ne kadar kredi verileceği bankalar tarafından belirleniyor. Örneğin; 1000 TL maaş alan birinin aylık ödemesinin 1700 TL olduğu bir krediyi kullanması ne kadar doğru olabilir. Bu yüzden bu işte bankaların önümüze sunacağı seçenekleri beklemek tarafından gelir belgesi isteniyor ve kredi ona göre hesaplanıyor. Böylelikle iki taraf içinde en iyisidir diyebiliriz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 19 Şubat 2016 - 8:45:59

Benzer Konular

Yukarı Çık