Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Gecikme Faizi Nedir?

Kredi kartınızın hesap özetinde belirttiği borcunuzu ödemeniz gereken en son tarihine son ödeme günü veya hesap kesim tarihi denir. Eğer o dönem içindeki borcunuz hariç başka bir dönem içerinden kalan bir borcunuz yok ise herhangi bir faiz uygulaması söz konusu değildir. Fakat bu dönem borcunuza ek olarak önceki dönem veya dönemlerden kalma bir borcunuz var ise hesap kesin tarihinizden borcunuzu ödeyebileceğiniz güne kadar bankanız bu borç için bir faiz uygulaması yapmaktadır. Ödemelerinizde aksama olur veya bankanız tarafından hesaplanan asgari ödenmesi gereken miktarın altında yaptığınız bir ödeme bile borcunuza gecikme faizi uygulanmasına neden olacaktır. Eğer düzenli olarak borcunuzun asgari ödenmesi gereken tutarı öderseniz uygulanacak faiz oranı borcunuzun kalan kısmı için olacaktır.

Gecikme faizi, kredinizi çektikten sonraki veya kredi kartlarına yaptırdığınız taksitlerdeki ödemeleri bankanızla yaptığınız anlaşmanın belirlediği tarihler içerisinde yapamadığınız ödemeler için uygulanır. Bu faiz günlük olarak işlediği için ay sonunu beklemeden ödeme yapabileceğiniz en yakın tarihte ödemenizi yapmanız ödeyeceğiniz faiz miktarını azaltacaktır. Peki gecikme faizinizi nasıl hesaplayacaksınız?

Kredi kartındaki gecikme faizinin hesaplanması:

1- Taksit tutarınıza göre bir asgari ödeme miktarı hesaplanır. Bu asgari ödenmesi gereken miktar kart limitinize göre ve borcunuza göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak kart limitinizin yüzde 20 si asgari olarak ödemeniz gereken miktarı belirtmektedir.

2- Eğer ödemiş olduğunuz bir borç varsa bankanızın hesapladığı asgari tutarı çıkarılır.

3- Eğer ödemiş olduğunuz borç asgari ödenmesi gereken tutarın altında kalıyorsa bu asgari ödenmesi gereken miktarın ödenmeyen kalanına yüzde 2,34 ve asgari ödenmesi gerekn miktarın dışında kalanına da yüzde 1,84 faiz uygulanarak bu iki kısım toplanır. Sonuçta önünüze çıkan tutar sizin bankanıza 30 gün içerisinde ödemiz gereken toplam faiz miktarını göstermektedir.

4- Daha sonra hesapladığınız bu faiz miktarının üzerine KKDF* ve BSMV* vergilerini de hesaplayıp üçüncü adımda hesapladığınız toplam faiz miktarına ve ödenmesi gereken toplam dönem borcuna ekleyerek toplam borcunuzu hesaplayabilirsiniz.

*KKDF: Kaynak kullanımı destekleme fonu, BSMV: Banka sigorta muamele vergisi

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 14 Ekim 2017 - 9:12:56

Benzer Konular

Yukarı Çık