Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Gecikme Faizi Hakkında Merak Edilenler

Faiz kelimesinin tanımsal açıklamalarına bakıldığında, Türk Dil Kurumu işletmek için bir yere ödünç verilen paranın karşılığnda alınan kar, Türk Hukuk Lügatı alcaklıların borçlularından belirlediği miktarda almaya hakkı olan para olarak açıklamıştır. Ancak ekonomik açıdan bakıldığında faiz ödenecek olan paranın geliri; hukuki açıdan ise anaparaya bağlı kalarak, kanun hükmünden doğan ve çoğalan para olarak açıklanır.

Gecikme Faizi Nedir?

Gecikme faizi 6183 sayılı kanunun verdiği yetkiyle oranları Bakanlar Kurulunca hesaplanan, alacaklı ve borçlu arasında nitelik itibariyle borçulunun ödeme tarihi gelen borçlarını ödememesi veya borcun verilen zaman içerisinde belirlenen azami miktarını ödememesi sebebiyle borçludan talep edilen mali tazminattır.

Gecikme Faizi Oranları Ne Kadardır?

Gecikme faizi oranları Bakanlar Kurulunca 04.12.1984 tarih ve 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine ilişkin Kanun Hükmüne göre belirlenir. İki tip gecikme faizi vardır : kanuni faiz ve temerrüt faiz . Kanuni faiz oranları 2004 yılından itibaren %15 olarak belirlenmiştir. Temerrüt faizi ise ticari işler ve sözleşmeli işler olarak ayrılır. Ticari işlerde %48 olarak belirlenirken sözleşmeli işler için %15 olarak belirlenmiştir.

Gecikme Faizi Ne zaman Uygulanır?

Gecikme faizi anapara üzerinden hesaplanır. Bu nedenle borçlunun ödeme yapması için kişi ya da kurumlarca belirlenen son tarih itibariyle ödeme yapmaması durumunda ana borç üzerinden faiz hesaplanır ve anaparaya eklenir. Örneğin kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihini geçirdiğinizde banka sizi bu konuda bilgilendirir ve borcun geçtiği günden itibaren gecikme faizi işletme hakkına sahiptir. Ancak kredi kartı kartı borcunuzun son ödeme tarihinden önce borcun asgari tutarını öderseniz, banka size akdi faiz yansıtabilir. Bankaların gecikme faizi %2.34 akdi faizi ise %1.84 olarak belirlenmiştir.

 

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 28 Ekim 2017 - 4:53:57

Benzer Konular

Yukarı Çık