Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Geç EFT Nedir? Hangi Bankalarda Var? Ücretleri Ne Kadar?

Bilindiği üzere EFT bir bankadan başka bankaya transfer işlemidir. Bu işlem belirli saatlerde gerçekleşmekte ve bankalara göre de saatler değişkenlik göstermektedir. Ancak bu saatler arasında EFT işlemi yapamıyorsanız bankaların size sunduğu geç EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem her bankada olmamakla birlikte olan bankalarda da çeşitli para tutarları ile ücretlendirilmektedir.

Geç EFT Nedir?

Kullandığınız bankaların işlem saatleri haricinde EFT işlemi yapmanız geç EFT olarak isimlendirilmektedir. Bu işlem söylenen saatlerde yapılsa dahi onay alınamayan ve mesai saatlerinin dışına taşan zamanlarda da aynı isimlendirilmektedir.

Geç EFT İçin Ücretler Nedir?

Her bankaya göre geç EFT işlem ücretleri değişkenlik göstermektedir. Ayrıca bazı bankalarda işlem yaptığınız yer de önemlidir. Örneğin internet bankacılığı ile şubeler arasında ücret farkı bulunur ve bu durum neredeyse tüm bankalarda görülmektedir. Geç EFT yaptıysanız özellikle telefon bankacılığından oldukça yüksek miktarlar tahsil edilmektedir. Örneğin Garanti ve ING bankasının telefon ile yapılan geç EFT’lerde 30 ile 90 TL arasında tutarlar tahsil ettiği bilinmektedir. Genellikle oldukça yüksek gelen bu tutarlar kişilerin sürekli banka şikayetleri yapmasına da sebep olmaktadır. Yine Garanti ve ING bankasında internet ile mobil arasında da farklı tutarlar tahsil edilmektedir. Bu tutarlar 5 TL ile 7 TL arasında değişmektedir. Akbank, Finansbank ve Türkiye İş Bankası gibi bankalar sabit işlem ücreti almaktadır. Bu işlem bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte 6 TL ile 7 TL arasında değişiklik göstermektedir. Odeabank tüm işlem yöntemlerinde geç EFT yapmakta ve ücretlendirmektedir. İşlem ücretleri bu bankada 8 TL ile 15 TL arasında değişmektedir.

Bankaların Hatalarına Dikkat Etmelisiniz:

Geç EFT saati değilken EFT işlemi yaptınız ancak geç saat ücreti alındıysa buna dikkat etmeli ve gerekirse bankayı arayarak durumu düzeltmelisiniz. Bankaların uygulamaları sürekli olarak güncellenmektedir bu nedenle güncellemeleri takip etmelisiniz. Burada önemli olan saatlere dikkat etmeniz ve bazı durumlarda on

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 12 Ekim 2017 - 1:34:16

Benzer Konular

Yukarı Çık