Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri Telefon Çağrı Merkezi İletişim

Günümüzde bankacılık işlemleri daha kolay hale gelmiştir. Bireysel bankacılık işlemleri için artık şubelere gitmeye gerek kalmadan online ve sesli işlemler üzerinden bankacılık işlemleri halledilebilir. Herhangi bir kredi kartı başvurusunda, kredi kartı bilgilerinin değiştirilmesinde, limit sorgulama ve arttırmalarda, kredi kartı başvuruları ve gerekli kart avantaj paketleri hakkında bilgileri öğrenmek, para havale vb. işlemler için şubelere gitmeden de internet bankacılığı üzerinden işlemler sağlanabilir.

Garanti Bankası İletişim, Garanti Bankası Hakkında

İnternet bankacılığının yanı sıra bankaların müşteri temsilcileri ile kurulacak olan sesli görüşmelerde de gerekli olan bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir. Bunun için arayan kişinin kişisel kredisi olmak zorundadır. Başka birine ait olan kartlar kimlik bilgileri bilinmediği takdirde işleme tabii olmayacaktır.

Garanti bankası da bireysel internet bankacılığı destekleyen şubelerdendir. Aynı zamanda online internet bankacılığı ile kart üzerindeki gerekli takip ve kontroller sağlanırken harcamalar, ödemeler, faizler vb. ek ödenekleri de incelemek mümkündür. Garanti Bankası’nın müşterilerine sunduğu bir diğer ayrıcalık; sesle yönlendirme özelliği ile müşteri hizmetlerine bağlantı hızlı ve kolay olacaktır. Ses tanıma özelliği ile kart bilgilerine doğrudan ulaşmak mümkün olacaktır.

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri Telefon Çağrı Merkezi İletişim Numarası 444 0 333’ tür. Bu numara üzerinden Garanti Bankası müşteri temsilcisine ulaşarak gerekli bankacılık işlemlerinin yapılması sağlanır. Müşteri hizmetlerine, bankacılık işlemlerinin yapılması için istenilen zamanda ulaşılabilir. 7/24 müşterilerine hizmet vermektedir. Garanti Bankası’ nın sesle yönlendirme özelliği ile Alo Garanti hizmetleri arandığında herhangi bir yönlendirme ve aktarma menüsü ya da tuşları gerekmeden doğrudan sadece konuşarak bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir.

Garanti Müşteri Hizmetleri Hangi Kolay İmkanları Sunar?

Bankacılık işlemleri için Alo Garanti arandığında Self servis işlemleri ile sesli yönlendirmeler ile herhangi bir menü ya da tuşa basmadan da yönlendirme ve aktarma sağlanacaktır. Müşteri hizmetlerine ulaşmak daha çabuk ve kolay hale gelecektir. Müşteri hizmetleri olmadan da self servis üzerinden yapılacak işlemler şunlardır; hesap bakiyesinin öğrenilmesi ve hesap limiti arttırma, ödeme ve harcamaların takibi, ekstrelerin değişikliği, kartların borçlarının sorgulanması, dönem içinde yapılmış işlemler ve diğer işlemler olmak üzere birçok işlem yapılabilir. Bu işlemler müşteri hizmetlerini arayarak ya da self servis üzerinden sesli konuşma yönlendirici yaparak sağlanabilir. Garanti Bankası’nda kredi kartınız ya da Paracard’ ınız mevcutsa şubeden ya da internet bankacılığı, müşteri hizmetlerinden, self servisten şifre alarak daha hızlı ve kolay şekilde 444 0 333 ü arayarak Alo Garanti müşteri hizmetlerine beklemeden ulaşmak mümkündür.

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri İle;

Müşteri hizmetlerine 7/24 ulaşılabilir, Telefon kapsamı içinde olan her nokta da ulaşmak mümkündür, para çekme ve para havalesi dışında bütün işlemler yapılabilir, görüntülü hizmetler 09:00- 18:00 arasındadır. Cep telefonunda konuşma paketi varsa ekstra ücret alınmaz.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Garanti Bankası
Yazar: Tarih: 15 Aralık 2016 - 7:32:25

Benzer Konular

Yukarı Çık