Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

G20 Nedir? G20 Ülkeleri Hangileridir?

G20 Ne Demek?

Fransa’nın Rambouillet ilinde 1975 yılında, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Fransa, Birleşik Krallık, Japonya ve Almanya’nın, devlet başkanlarının bulunduğu bir düzeyde katıldığı bir toplantı düzenlenmiştir. 1976 yılında G7 ortaya çıkmıştır. 1977 – 1991 seneleri arasında 7 üye sayısıyla sabit kalmıştır. 1991 yılından sonra SSCB’nin yerine kurulmuş olan Rusya Federasyonu üyeleriyle 1997 yılına kadar birden fazla zirve toplantılarına katılarak katılımını sürdürmüştür. Rusya Federasyonu ilk defa Denver Zirvesi’nde maliye, ekonomi, finans konuları dışındaki toplantılarda yer almış ve 1998 yılındaki Birmingham Zirvesi’nde G8 tam anlamıyla oluşturulmuştur.

Rusya Birmingham Zirvesi öncesinde şu konuların işlendiği toplantılara katılmıştır; uluslararası ticaret, makro ekonomi ve yönetimi, gelişmekteki ülkelerle iş birliği. Birmingham Zirvesi’ne yakın zamanlarda ise enerji ve terör konuları, Doğu ve Batı’nın ekonomik ilişki durumları gibi konular gündemde uzun süre kalmıştır. Rusya’nın G8’e katıldığı tam olarak anlaşılmıştır. Çevre, uyuşturucu ve suçlar, bölgesel güvenlikler ve silahsızlandırılmalar, insan hakları ve benzeri güvenlik içerikli ve siyasi nitelikli konular devreye sokulmuştur. 1993 yılında Rusya’ya, 1994 yılında Ukrayna’ya, 1995 yılında Küresel Bilgi Toplumu, 1997 yılında suç ve 1998 yılında da enerji konularını içeren toplantılar, bazı bakanların da içerisinde olduğu Destek Forumlarında ele alınmıştır.

2015 yılının Kasım ayında Merkez Bankası Başkanlarından ve Maliye Bakanlarından oluşan G20, şimdiye dek sadece ve sadece 7 kere devlet başkanlarıyla birlikte bir araya gelmişti, G20 devlet başkanları 8. kez 2015 yılının Kasım ayında Türkiye’nin Antalya şehrinde gerçekleştirildi.

G20 Nedir?

20 Merkez Başkanı grubu ve Maliye Bakanları grubundan, tüm dünyanın en fazla finansmana sahip 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonlarından oluşmaktadır. Açılımın İngilizce hali olan Group of 20, Türkçesi 20 Grubu olan bu kavramların kısaltılmış hali olan G20 adı ile bilinmektedir.

1999 yılında kurulmuştur. G20’ye üye olan 19 ülkenin hemen hemen hepsinin milli geliri ilk 31 sırada yer almaktadır. Norveç, Tayvan, İran, Venezüella, İsviçve ve İspanya ekonomik olarak çoğu üyelerden daha iyi olmalarına bakılmaksızın G20’de yer almamaktadırlar. Avrupa Birliği’ne üye olan birçok ülke de G20’de bağımsız olarak değil Avrupa Birliği komisyonunun içinde yer alarak ülkelerini değil AB’yi temsil etmektedir.

G20 Ülkeleri Hangileridir

G20’de kısaltmasında olduğu gibi 20 ülke üyeliğini kapsamaktadır. Bu ülkeler;

– Arjantin

– Avustralya

– Brezilya

– Kanada

– Çin Halk Cumhuriyeti

– Fransa

– Almanya

– Hindistan

– Endonezya

– İtalya

– Japonya

– Güney Kore

– Meksika

– Rusya

– Suudi Arabistan

– Güney Afrika

– Türkiye

– Birleşik Krallık

– Amerika Birleşik Devletleri

– Avrupa Birliği’ nden oluşmaktadır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 28 Eylül 2016 - 7:51:40

Benzer Konular

Yukarı Çık