Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Fiyat Boşluğu Nedir? Gap

Finans piyasasında birikim yapmak isteyenlerin bilmesi gerek en önemli konuların başında fiyat boşluğu geliyor. Teknik analiz yöntemleri içerisinde fiyat boşluğu bulunuyor. Piyasada para kazanmak ve birikim yapmak için piyasada işlem gören enstrümanlardaki değişimleri iyi yorumlamak gerekiyor. Bu yüzden de piyasa ki birçok konuya hâkim olmak gerekiyor. Bunların başında piyasanın takip edilmesi, fiyat – zaman aralıkları ve çeşitli analizler geliyor. Belirtilen unsurlar değerlendirildiğinde ve düzenli bir şekilde takip edildiğinde piyasalarda istenilen başarıya ulaşılıyor.

Piyasalarda kriz olduğu dönemlerde kriz oluşuyor ve durgunluk görülüyor. Böyle durumlarda yatırımcılar risk almaktan ve yatırım yapmaktan kaçınarak riske girmiyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında iki nokta arasında kopukluklar görülüyor ve takip edilirse tespit edilebiliyor. Bu kopukluklara fiyat boşluğu deniyor. Yatırımcılar arasında fiyat boşluğu yerine gap adı da kullanılıyor.

Oluşan bu boşluklar düşüş veya yükseliş olarak beliriyor. Kopukluklar daha çok borsa piyasasında görülüyor. Forex piyasasının işlem hacmi daha yüksel olduğundan çok sık rastlanmıyor. Piyasanın işlem saatleri hafta içi sınırsız oluyor, yatırımlar ise hafta sonu yapılıyor. Biriken olaylar sebebiyle piyasanın açılış zamanı ile fiyatlar arasında bir takım kopukluklar olduğu gözlemleniyor.

Fiyat Boşluğu Çeşitleri Nelerdir?

Yatırım araçlarında fiyat boşlukları birçok sebepten dolayı meydana geliyor. Bu yüzden birçok çeşidi bulunuyor. Grafiklerin yorumlanabilmesi için öncelikle fiyat boşluğunun bilinmesi gerekiyor. Bunlara bakılarak fiyatlar arasında ki boşluğun sebebi görülebiliyor. Piyasada gereken yorumu yapabilmek ve anlamak için mutlaka piyasa değerlerinin doğru bir şekilde anlaşılmış olması gerekiyor.

Fiyat boşluğu çeşitleri; önemsiz olan standart boşluklar, en önemli gösterge olan kopuş boşlukları ve devam niteliği gösteren devam eden boşluklar olarak üç ayrı dala ayrılıyor. Bir diğeri ise büyük fiyat değişikliklerinin yaşandığı tükeniş boşlukları adıyla biliniyor.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 14 Şubat 2017 - 12:33:07

Benzer Konular

Yukarı Çık