Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Findeks Raporuna İtiraz Girişi ve Sorgulama

Findeks Notu İtiraz

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) 1993 yılından bu yana gelişen tarihiyle, 9 büyük bankanın iş ortaklığıyla birlikte kişi ve kurumlara kredi puanlarını ve risk raporlarını sunan bir servis olarak karşımıza çıksa da, son zamanlarda halkın kullanımına da açılmasıyla çok aktif bir servis haline geldi.

KKB, Findeks üzerinden tüm vatandaşlara ve kurumlara, risk raporlarını, çek raporlarını ve kredi puanı ile bunların göstergelerini, bankalardaki mali verilerle göstererek yardımcı oluyor. Hal böyle olunca da özellikle son dönemde mali durumunuza sadece kredi kullanırken değil, araç kiralarken dahi kiracı firmanın kredi sicilinize bakması çok kolay hale geldi ve bunun sonucunda da hızlı bir şekilde kişinin mali durumunu analiz etme şansı verdi.

İlgili raporlar ve sorgulamalardaki kredi puanı, bireylerin bankalar üzerindeki Kredili Mevduat Hesaplarını, Tüketici Kredilerini, Kredi Kartlarını ve Ev Kredilerini oluşturarak, bankalardan aldıkları gecikme / borç verileri ile sağlanıyor. Bu veriler, bankaların bilgi işlemlerinden online olarak çekilerek, bir Risk Raporu oluşturuluyor ve burada temel bir kredi notu ile, bu kredi notunun neden olduğu tüm kalemler raporda tek tek yazıyor.

Tabiki bu bahsettiğimiz kalemlerde, bazı bankalar kredi kartı borcunuzu ödemenize rağmen, kredinizi kapatmanıza rağmen anlık güncellemeler bazen sağlanmayabiliyor. Genelde bankaların ve devamında merkez bankasının da verileri geç işlemesi, bazen notu düşüren olumsuz değer ve işlemleri sisteme yansıtmaması sonucu KKB nin size oluşturduğu notlarda düşmeler ve farklılıklar oluşabiliyor. Bu durumda, KKB tamamen itirazlara açık bir kuruluş olarak karşımıza çıkıyor ve dilediğiniz zaman eğer ki bankaya kapattığınız borcunuzdan emin iseniz, KKB ye kolayca bildirimde bulunarak bankadan tekrar güncel borç / bakiye / kapanış vb. gibi bilgileri alarak kredi puanınızın bu durumlardan olumsuz etkilenmemesini sağlayabiliyorsunuz.

http://www.kkb.com.tr/risk-raporu.aspx adresinden ulaşabileceğiniz itiraz başvuru / teyit / sonuç sorgulama bölümünden, Kredi Kayıt Bürosu‘ na aldığınız raporun istenen bazı bilgilerini girerek, hangi kalemlere ne amaçla itiraz ettiğinizi seçerek, geri bildirimde bulunabiliyorsunuz. Cevap genelde 1 gün sonra KKB ‘ nin bankayla online yazışmasıyla hemen geliyor ve KKB kayıtlarını yeni verileriyle güncelliyor.

Findeks İtiraz

İlgili adresten itiraz edebilmek için, daha önceden risk raporunuzu oluşturduğunuz raporun referans numarasını bilmeniz ve devamında itiraz aşamasında, hangi bankanın hangi borcuna itiraz ediyorsanız onun da yine raporda yazan referans kodunu sisteme tanımlayarak, hangi hususlarda itiraz edeceğinizi seçerek ilerliyorsunuz. İşlem tamamlandığında, işlem sürecini takip edebileceğiniz bir takip numarası alıyorsunuz ve aynı zamanda takip sonucu ertesi gün size mail ile bildiriliyor. Sisteme tekrar aynı linkten itiraz sonucu sorgulama bölümüne girerek, itirazınızın sonucunu bankadan alınan güncel veri ile görüyorsunuz.

Not: İtiraz sonuçları istediğiniz gibi görünse de kayıtlar yine Merkez Bankası‘ nın kayıtlarına yansımadan Findeks kredi notunuz anında güncellenemiyor. Merkez bankası kayıtlarına sistem sonucu yansıdıktan hemen sonra, KKB ye yeni dönemde kredi puanınızı mevcut itirazlarınız doğrultusunda lehinize güncelliyor.

 

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 1 Eylül 2016 - 2:18:57

Benzer Konular

Yukarı Çık