Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu; bireylerin finansal işlemlerini yapabilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda; kredi çekmek, kredi kartı kullanmak isteyen bireylerin kredi notuna bakılır. Herkes kredi notunu kolayca öğrenebilir ve buna ek olarak bir başkasının dahi kredi notu ile alakalı bilgileri temin edebilir. Kredi notunu oluşturan etkenler ile kredi notu tahmini yapmak da aslında zor değildir. Fakat kredi notları belirli sembolik haller ile kullanılır. Bu bağlamda en doğru bilgiyi; Findeks’ten edinebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme Ücreti

Findeks kredi notu öğrenme işlemi tüm bireylerin bilgi sahibi olmasını sağlar. Bunun yanında bir de; ilk kredi notu öğrenme durumunda sisteme herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu değildir. Bir kez için ücretsiz olan Findek sisteminden kredi notunu öğrenebilmek için mutlaka sizlere sunulan formu eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmanız gerekir. Bu halde; tarafınıza istediğiniz kadar detaydan oluşan bir rapor sunulacaktır. Findeks kredi notu öğrenme işlemini birkaç kez daha yapmak zorunda olan birey; bu işlemler için elbette ki artık ücret ödeyecektir. Fakat hatırlatmakta fayda var ki; Findeks sisteminin ücreti ile bazı bankaların ücreti aynı olabiliyor iken; bazı bankalarda kredi notu öğrenme ücretini düşük tutmaktadırlar. Sizler; bir piyasa araştırması yapmalı ve en doğru bilgiyi en ucuza vereni tercih etmelisiniz.

TC No ile Kredi Notu Öğrenme

Bir Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Bir başkasının yani üçüncü bir kişinin kredi notunu öğrenebilmekte söz konusudur. Bu bağlamda; kredi notu öğrenilecek kişinin bu konu ile alakalı olarak izni aranır. Online sistem üzerinden kişinin izninin alınması ise sistemde kayıtlı olan numarasına SMS atılması şeklinde olur. Atılan SMS’e karşılık evet cevabının verilmesi halinde sistem talep eden kişiye; üçüncü bir kişinin kredi bilgilerini sunar. Buna ek olarak ise; kredi notu öğrenilecek olan kişinin TC kimlik numarasını ve şuan aktif olarak çalıştığı bankanın telefon numarasını yazmanız gerekir. Bu halde; kişiye gönderilen SMS sonucunun da onaylanması halinde kredi notu gösterime sunulur. Eğer kişinin kredi notunun çok daha detaylı bir halde elinize geçmesini istiyor iseniz; yine her detay için sistem kişiden onay alır ve ancak bu halde bilgilere erişiminizi sağlar.

Findeksle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Findeks Kredi Notunun Düşük Olması Nedir?

Findeks kredi notu bilgisine ulaşan ve kredi notunun düşük olduğu ile alakalı olarak verileri elinde bulunduran bir kişinin şimdi; konu hakkında detaylı bir araştırma yapması gerekir. Bu halde düşük kredi notuna sahip olmak nedir, şeklindeki bir soru ile başlığımızı cevaplandıralım.

 • Kredi notu düşük olan bireyler; herhangi bir bankadan kredi çeker iken yahut da herhangi bir bankadan kredi kartı başvurusunda bulunur iken büyük olasılık ile olumsuz yanıt ile karşılaşacaklarını bilirler.
 • Bunun nedeni ise; geçmiş finansal işlemlerinizi resmiyete döken kredi notunuzdur. Yani; bir banka size nakit temin eder iken yahut da borçlanmanızı sağlar iken; geçmiş dönemde ki bu tarz işlemlerinizin sonucunu görmek ister. Amaç sizinle karşılaşabileceği sıkıntıları ön görmektir.
 • Bu bağlamda ise; kredi notu düşük olan bir bireye her nakit temin etmez ve kredi kartı imkanını sunmaz. Fakat bu kural tüm bankalarca geçerli değildir. Yani bir banka kredi imkanı tanımıyor iken diğer baka şartlı olarak nakit sıkıntınızı çözmenizi sağlayabilir.

Kredi Notu Öğrenme Yolları

Findeks Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi notu düşük olan bir bireyin kredi çekebilmesi için bankanın; kredi notu limitinin alt sınırlarda tutması gerekir. Ve bunun yanı sıra bu tarz kimselerin kredi imkanlarından faydalanabilmeleri açısından bazı ön görülen şartlarda söz konusudur. Şöyle ki;

 • Kredi notu düşük olan bir birey kredi çekmek ister ise yanında mutlaka bir kefil bulundurmalıdır. Bu kefil; gelir belgesi sunabilir, ipotek sahibi olan, herhangi bir tapu sahibi yahut da sigortalı çalışan olabilir. Bazı bankalar ise; kefilin yalnızca yüksek kredi notuna sahip olmasını dahi kabul etmektedirler.
 • Kredi notu düşük olan birey kredi çekmek ister ise; herhangi tasarruf hakkı olan bir yeri ipotek ettirebilir. Bu bağlamda banka verdiği kredinin geri ödenmesini güvence altına almış olur. Fakat bilinmelidir ki; borcun ödenmemesi halinde ipotek bankanın alacağı teminat kapsamında olur.
 • Bir diğer seçenek ise; kişinin sigortalı çalışıyor olması ve gelirini resmi evraklar ile beyan etmesidir. Bu halde; banka kişinin geliri ile doğru orantılı olarak bir kredi imkanı sunabilir.
 • Kredi notu düşük olan bir kişi; kredi başvurusu yapmış olduğu sırada emekli olmuş ise de kredi imkanlarından faydalanabilir. Bu halde; kişinin borcunu ödememesi şeklinde bir konu gündeme gelir ise; emekli maaşına borcun miktarının karşılanmasınca el konulabilir.
 • Emekli fakat kredi notu düşük olan bireylerin bazen de emekli maaşlarının bir kısmını bankaya teminat olarak göstermeleri yeterli olur. Yani örnek olarak; bin yüz TL emekli maaşı olan bir birey bunun yalnızca her ay üç yüz TL’lik kısmını bankaya kesinti yapması için sunabilir. Bu halde; kişinin her emekli maaşı yattığında üç yüz TL’si kesinti olur. Burcu bu şekilde kesintiler ile ödenir.

Kredi Kartları Ve Borçları 

Findeks belirli zamanlarda hangi borçların ödendiği hangilerinin ödenmediği ile alakalı olarak araştırmalar yapar. Bu bağlamda yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bilgiler şöyledir;

 • Türkiye içerisinde yaşayan ve kredi kartı kullanan bireylerin kredi kartı borçlarının asgari tutarında ve hesap kesim döneminde ödeme halleri yüzde otuzluk bir kısmı kapsar.
 • Kalan yüzde yetmişlik kısım ise; kredi kartı kullanır fakat borç ödeme konusunda pek tutarsız davranır. Bu kimselerin ise; yüzde kırkına yakını borçlarını ancak yasal takip sistemi ile öder.
 • Kredi kartı ödemelerinin geç yapılması; her ay gereken asgari tutarın yatırılmamış olması Findeks kredi notunun düşmesine neden olan en aktif hallerden biridir. En aktif diyoruz çünkü kredi notunun düşmesi bazı hallerde birkaç saniyelik zaman diliminde olur. Fakat bu düşen kredi notunu tekrar yükseltmek fazlası ile pasif, uzun ve zorlu bir süreci gerekli kılar.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Findeks Kredi Kullanım Yoğunluğu Kapsamı

Findeks sistemi üzerinde yer alan bireylerin yalnızca yüzde on beşlik dilimi kredi kullanımı sebebi ile kredi notunu yükseltebiliyor. Bu halde şöyle bir genelleme yapılabilir; kredi çeken ve bu kredinin geri ödenmesi konusunda hassas davranan birey sayısı yok denecek kadar azdır. Fakat bir kredinin çekilmesi ve söz verildiği gibi vadesinde ödenmesi; kredinin miktarına bakılmaksızın kredi notunu bir anda fazlası ile yükseltmeye yarayacaktır. Sizler; düşük bütçeli bir ihtiyaç kredisi çeker ve vadelerini gerektiği gibi öder iseniz; bu halde kredi notunuz daha önce kredi kullanmamış birine göre dahi fazlası ile yüksek olacaktır.

Kredi Notunuzu Dengede Tutun

Kredi notunuzu arttırmak yahut da azaltmak gibi bir derdiniz yok ise; yapmanız gereken tek şey kredi notunuzu dengede tutmaktır. Dengeden kasıt; kredi ödemelerinizi, kart kartı kullanımlarınızı rutin halleri ile devam ettirmenizdir. Bu halde; kredi notunuz asla olduğundan daha azına düşmez aksine siz fark etmeden ve rutininizi korur iken sürekli artar.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 13 Eylül 2016 - 7:00:35

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Nurdoğan dedi ki:

  Dağınık olan kredi borcumu bir araya toplamak amacıyla 40000 TL ye ihtiyacım var bankayla sorunum yok gelir olarak iki maaş var geri ödemede sıkıntı olmaz aylık 1000 TL olarak geri ödeme yaparım teşekkürler

Yukarı Çık