Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Findeks Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Eğer şehirde yaşıyorsanız, köylere nazaran işiniz daha zor. Köylerde %90 tarla işleri yapıldığı için herkesin işi hazır. Evler köylülerin elleriyle yapılmış kendi evleri, tarlalarda bahçelerde çalıştıklarında ailecek çalışıyorlar, patron yok. Şehirlerde bunun için yaşam biraz daha çetrefilli görünüyor. İşe girmek için, kredi almak için kredi notu sahibi olmanız gerekli.

Evinizi, arabanızı kullanacağınız her şeyi kendiniz almanız gerekli. Çalışmak için işe gitmek, işe girmek için de kendinizi birkaç kişiye ispatlamanız gereklidir. Kredi notunuzu yükseltmek için neler yapmalısınız? Kredi notu neden düşer?

Kredi Notumuzu Düşüren Sebepler Nelerdir?

 1. Madde: Kredi kartı limitimizin sadece asgarisini ödemek kredi notumuzun düşmesine sebep olur.
 2. Madde: Kredi kartlarınızı öderken, gününü bir gün dahi geçirmeniz veya iki aylık kredi borcunuzu birlikte ödemeniz.
 3. Madde: Eğer sigortanız yoksa, sgk kapsamı altında çalışmıyorsanız ne kadar maddi durumunuz iyi olsa bile kredi notunuzu yükseltemezsiniz.
 4. Madde: Bir başkası kredi alırken veya ev alırken kefil olmanız sizin kredi notunuzu düşürecektir.
 5. Madde: Banka hesaplarınızın boş olması, para akışı sağlanmaması kredi notunuzu düşürür.
 6. Madde: Kredi kartınızın olmaması
 7. Madde: Banka hesaplarınızın olabilir ama tamamen boş olduğunda da kredi notunuz düşer.

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Neler Yapmalısınız?

Kredi notunuzu yükseltmek için, yapmanız gerekenler de hemen hemen yukarıda sözü geçen kredi notunuzu düşüren sebeplerin tersidir. Mesela banka hesaplarınızın çok olması ve para akışı sağlanması kredi notunuzu yükseltmek için sebep olur.

Kredi kartı borçlarınızı son ödeme zamanı gelmeden ödemeniz. Bankalarda otomatik ödeme hesabınızın bulunması kredi notunuzun yükselmesine sebep olur. Banka hesaplarınızda çok fazla bir meblağ olmasa bile birkaç bankada açık bir hesabınız görünmelidir.

Kredi Notunuzu Yükseltmeniz Size Ne Yarar Sağlar?

Kredi notunuz, işe girmek istediğinizde patronunuz tarafından sorgulanır, banka kredisi almak istediğinizde, banka tarafından incelenir. Kredi kartı başvurularında banka kredi notunuza bakar.

Tüm parasal hesaplarınızı kontrol altında tutmamak için, kredi kartı limitlerinizi yüksek tutsanız bile çok fazla gereksiz harcamalarda bulunmamalısınız. Çok fazla gereksiz harcama sizin ödeyemeyeceğiniz kredilerle karşınıza çıkar.

Kredi Notu Hesaplanırken Neye Göre Hesaplanır?

Kredi notuna sahip olduğunuzu hissettikten sonra kredi notunuzu hesaplatın kredi notu hesaplama bazı finans şirketlerinden yapılmaktadır. Kredi notunuzun hesaplanabilmesi için aşağıdaki işlemlere sahip olmanız gerekli veya başvurularında bulunmuş olmalısınız. Kredi notu neye göre hesaplanır? Hesaplamak için neler gereklidir?

 • Kredi kartı borçlarınızın olup olmadığı
 • Güncel aktif borçlarınız var mı?
 • Kullandığınız kredi borçlarını geciktirerek ödeyip ödemediğiniz.
 • Hesabınızdaki paraların ne kadar yükseldiği ve alçaldığı,
 • Kullandığınız kredilerin zamanında ödenip ödenmediği
 • Toplam borcunuzun, hangi bankada ne kadar olduğu
 • Kredi kartlarınızın limiti,
 • Kredi kartlarınızın sayısı,
 • Ne kadar gelirinizin olduğu?
 • Eviniz, arabanız, taşınır veya taşınabilir mallarınızın ne kadar ettiği.

Kredi kartı alırken ve kullanırken her zaman o kredi kartının limiti olduğunu bilmemiz gereklidir. toplumumuzda daha kredi kartları yeni kullanılmaya başlandığında, çok fazla hüsranla sonuçlanan borçlanmalar olmuştur. Kredi notunuzu yükseltmek için aldığınız kredileri takip etmeyi unutmayın.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 16 Eylül 2016 - 11:25:53

Benzer Konular

Yukarı Çık