Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Findeks Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Günümüzde insanlar, maddi ihtiyaçları karşılamak için en çok bankacılık ürünlerini kullanılmaktadır. Bankalar için, kredi ve kredi kartı gibi bankacılık ürünlerini müşterilerine kullandırmadan önce, müşterilerinin bankacılık işlem geçmişi yani kredi notu önemlilik arz eder.

Findeks Kredi Notu 

Findeks Kredi Notu, bankaların sisteminde bulunan kredi veya kredi kartı ödeme alışkanlıklarını gösteren risk raporunun özetidir. Bankalar, risk raporunun bilgilerine bakarak, müşterilerinin zamanında ödeme yapıp yapmadığı ve ödeme alışkanlığı hakkında bilgi edinebilmektedir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Findeks Kredi Notunu oluşturan bir kaç bileşen vardır. Bunlar ise;

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları, Findeks kredi notunun %35 ‘ini oluşturur. Kredili ürün ödemelerinizin zamanında yapılması kredi notunuzu yükseltirken, geç yapılması ise kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.
  • Mevcut hesap ve banka borç durumu, Findeks kredi notunun %35 ‘ini oluşturur. Borç durumu incelenirken, kapanmış krediler, mevcut borç bakiyeleri ve kredi kartı limitleri dikkate alınır.
  • Yeni kredili ürün açılışı, Findeks kredi notunun % 11’ini oluşturur. Yeni kullanılan krediler, henüz ödeme yapılmadığı iiçin riskli kabul edilir.
  • Kredi kullanım oranı, Findeks kredi notunun %10 ‘unu oluşturur. Düzenli ödeme yapan kredi kullanıcıları ile hiç kredi kullanmayan kişilere göre daha avantajlıdır.
  • Diğer unsurlar ise Findeks kredi notunun %9’udur.

Findeks Kredi Notu Değerleri

Findeks kredi notu, findeks kredi notunu oluşturan bileşenlerle elde edilen bir puanlama sistemidir. Bu puanlama 1 ile 1900 değerleri arasındadır. En riskli gözüken puan 1, en az riskli puan ise 1900’dür. Her banka kredi verirken, farklı Findeks kredi notu değerini baz almaktadır. Bu yüzden Findeks kredi notunuzu bilmek, kredi kullanırken size avantaj sağlayabilir. Findeks kredi notunuz düşük ise, Findeks kredi notunu yükseltmek için bir takım önlemler almanız sizin yararınıza olacaktır.

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 25 Ekim 2017 - 4:44:54

Benzer Konular

Yukarı Çık